Sedmičlenná umělecká skupina FIRMA se představuje se svým nejnovějším projektem v prostorách kdysi věhlasné výstavní síně Mánes pod titulem Modrý Mauricius. Odkaz na nejznámější poštovní známku v historii filatelie vysvětluje jeden z vystavujících umělců: „Stejnojmenný název je daný v první řadě barevností obrazu a také tím, jak je pro nás výstava unikátní. Stejně jako zmíněná poštovní známka – není totiž běžné, aby se sedm umělců sešlo na ploše jednoho plátna a takto si porozuměli,“ komentuje Michal Škapa. Mezi další vystavující patří rovněž známá jména převážně spojená s jejich počátky ve street artu… Michal Cimala, Jan Kaláb, Martin Krajc, Pasta Oner, Matěj Olmer, Michal Škapa a Karel Štědrý. V expozici nabízejí také vlastní práce (obrazy, objekty) a také jedno společné „modré“ dílo. Mánes nabízí vedle tohoto unikátu více než tři desítky děl. Co o smyslu takového vystoupení soudí jeho organizátoři či samotní autoři, posuďte sami:
Výstava představuje jak jednotlivé kolekce autorských obrazů členů skupiny, tak i exkluzivní šestidílnou sérii monumentálních kolaborativních maleb, na kterých spolupracovali všichni umělci společně. Součástí expozice je i sada gesticky výrazných objektových autoportrétů jednotlivých umělců, kteří stojí v přímém protikladu ke konsensuálně unifikovaným autorským obrazům.
Skupina FIRMA – Michal Cimala, Jan Kaláb, Martin Krajc, Pasta Oner, Matěj Olmer, Michal Škapa, Karel Štědrý – byla založena 12.12. 2019 z potřeby jejich členů revidovat romantizující představy o charakteru a rolích současného vizuálního autora za účelem znovunalezení umělcovy kredibilní a důstojné výchozí pozice. V ustavujícím manifestu skupiny z roku 2021 se píše: „V soukolí akcelerujícího kapitalismu nezbylo umělci příliš mnoho prostoru pro to humanizovat skrze svou tvorbu společenský řád a kultivovat společenskou dynamiku stimulující výchovy, vzdělání a péče.“ Prototypem východiska se umělcům má stát „vzájemná prosperita“, a to jak mezi autory a tržně-instituciálními mechanismy, tak i mezi umělci navzájem. Individuálně zavedení autoři pak vzájemnou konkurenci nahrazují modely spolupráce, kolektivním rozhodováním a elementy korporátní kultury. Současně prostřednictvím implementace marketingového myšlení a podnikatelského ducha cílí na vytvoření neopakovatelné, raritní umělecké jednotky, která se vymyká tradičním pojetím uměleckých skupin.
Výstava Modrý Mauricius, která navazuje na jejich první výstavní projekt v Galerii Nová síň (2021), je pak pro autory symbolickým aktem: je pokusem o to dát – prostřednictvím umělecké exkluzivity pramenící z netradičních forem spolupráce – své existenci význam, výtvarné činnosti případnou hodnotu a „vyjednat si“ opět o krk výhodnější uměleckou pozici. „Étos FIRMY se totiž nikdy netajil tím, že umění – přes veškeré jeho neoddiskutovatelné vyšší a duchovní hodnoty – je stále i prací: je to živnost, o jejíž zhodnocení je nutné neustále usilovat,“ uvádí v doprovodném textu k výstavě dvorní kurátor skupiny Pavel Kubesa.
Výstava – FIRMA: Modrý Mauricius, výstavní síň Mánes, Praha, do 9. listopadu 2023
-red-
foto: archiv a Martin Fryč
Diskuze k tomuto článku