Kolektivní výstava s názvem German Painting Now, kterou připravila olomoucká Telegraph Gallery a londýnská kurátorka Jane Nealová, představuje patnáct pláten figurativních malířů, čelních představitelů německé malby po roce 2000. Mezi ně patří například Tim Eitel, Daniel Richter, nebo Matthias Weischer. Výstava v Telegraph Gallery v Olomouci bude k vidění do 28. listopadu 2021.
Před sto lety bylo dominantní silou evropského malířství to německé, zejména německý expresionismus. Zářivé barvy, lámané a zkreslené tvary, které zpochybňovaly přetrvávající konzervatismus, tak by se dal popsat směr, který znamenal přelomovou etapu nejen pro evropské, ale i světové malířství, vysvětluje Jane Neal, kurátorka výstavy.
Nadvládu evropského malířství podle kurátorky ukončily obě světové války a dramatické geopolitické rozdělení na východ a západ. Na jedné straně se totiž rozvíjely formy abstraktního umění a na druhém socialistický realismus, figurální malba a tradice ateliérové výuky. Po roce 1990 však přišel zlom a nová generace německých umělců, především malířů „lipské školy“, měla možnost zažít oba světy. Tato generace se v současném světě umění prosadila nejen na poli evropském, ale i celosvětovém a probudila nový zájem o figurální malbu. Je tedy nejvyšší čas prozkoumat, jak vypadá německé malířství dnes, sto let po jeho posledním rozmachu, kdy byl německý expresionismus jedním z nejdůležitějších směrů moderny, uzavírá Nealová.
Více ZDE.
Diskuze k tomuto článku