Včera čeští umělci uspořádali v prostorách Veletržního paláce „guerillovou“ protestní akci / improvizovanou výstavu, která se zdařila, i když byla přeci jen předem prozrazena. Chtěli tím upozornit na to, že i půl roku od zahájení nového vedení NG jsou prostory Veletržního paláce většinou prázdné. Podle protestujících zde probíhají jen výstavy připravené předchozím vedením, respektive Jiřím Fajtem. Celá akce se připravovala tajně a měla překvapit, nicméně byla předem vyzrazena. Současná ředitelka Alicja Knast, která se rovněž o protestu dozvěděla, připravila pro umělce stojany na malby, stoly a minerálky – prostor k diskuzi. Nikdo však již v této situaci s ní nechtěl mluvit. Na to prý měla dříve času dostatek. Knast nicméně využila přítomnosti médií, před kterými se snažila obhajovat svůj postoj. Stojí za povšimnutí: prohlásila že tyto (protestující) umělce nezná – a prý jí nikdy předtím ani nekontaktovali…
O co šlo a jak měla (prozrazená)akce vypadat? To přibližuje pozvání: „Zvu na guerillovou akci (pozitivní vzdor) kdy vyzvaní umělci, napříč generacemi, pohlavím i geografickým územím Čech a Moravy (v současnosti bylo osloveno více jak 50 relevantních uměleckých osobnosti, které odsouhlasily svou účast) obsadí Veletržní palác. Každý z oslovených, který s touto akcí souhlasí, si vezme svou práci (v jakémkoliv mediu), kterou sám unese a spolu s ostatními se pokusíme proniknout do vyprázdněného Veletržního paláce (ochozy 1-2. patro), kde bychom své práce opřeli o zdi apod. Pokud se nám to nepodaří skrze kustody, ochranku apod., či kvůli uzavřeným vstupům, rozložíme své přinesené práce v přízemní malé dvorany. Smyslem je nejen upozornit na trvale sestupující kvalitu NGP, nejen na vyprázdněné sály Veletržáku, nejen na neprofesionalitu části vedení současné NGP, tedy nejen na absenci výstavních plánu NGP do budoucna, ale zároveň je smyslem upozornit i na marginalizování postavení umělců vůči veřejným státním kulturním institucím. Tyto instituce mají poskytovat podstatný, profesionální servis umělcům a umělci se nemají stávat jejich rukojmím, či tabulkovou, administrativní entitou. Celá akce by měla proběhnout 30.6.2021 od 16 h. Všechny oslovení, kteří souhlasí, ale i nesouhlasí s dovolením požádám zavázat mlčením, neboť pak by vše ztratilo svůj smysl. Spoléhám tedy i na tuto logickou diskrétnost.“ Díky J. Potud Jiří David.
Jak to vypadalo? Více se podívejte ZDE ve zpravodajství České televize.
Akce se tedy celkem zdařila, snad rozhýbe současné vedení NG k otevřenější i aktivnější činnosti.
Prohlášení:
Smyslem akce „pozitivního vzdoru“ je nejen upozornit na trvale sestupující kvalitu NGP, nejen na vyprázdněné sály Veletržáku, nejen na neprofesionalitu části vedení současné NGP, na absenci výstavních plánu NGP, ale nechceme se dále dívat na strnulost vrcholového vedení současné NGP, kterou ti schopnější odborníci opouštějí kvůli chybějící motivaci a nedostatku inspirací.
Zároveň však nadále podporujeme ty, zevnitř NGP, kterým není tato tristní situace lhostejná, ale není jim z mnoha důvodů umožněno se patřičně ve svých projektech realizovat. Národní galerie v Praze místo aby v zájmu české veřejnosti a skrze uskutečněné výstavy, diskuze, tedy skrze umění artikulovala problémy, podílela se na konstituování hodnot a možných budoucností českého, potažmo evropského společenství, opět usíná spánkem do sebe zahleděného molochu.
I proto není ospravedlnitelné, aby NGP dodnes realizovala výhradně program sestavený za vedení Jiřího Fajta. Akce je současně je připomínkou nejistého a ponižujícího postavení umělců, a to zejména vůči veřejným kulturním institucím, což se projevilo také během právě proběhlé pandemické krize. Akce je gestem solidarity s těmi, kteří se přehlíženi a opomíjeni pomalu a nevratně zanořují za obzor institucionální pozornosti. Kdy naopak tyto instituce mají poskytovat podstatný, profesionální servis umělcům a umělci se nemají stávat jejich rukojmím, či tabulkovou, administrativní entitou. Celá akce by měla proběhnout 30.6.2021 od 16 h. Iniciátorem a organizátorem akce je Jiří David.
Více se můžete o pozadí a průběhu včerejší “demonstrace“ dočíst ZDE.
-red-
Foto: archiv, Boris Kršňák a čtk
Diskuze k tomuto článku