V Pragovka Gallery byla zahájena v pořadí již šestá přehlídka – velká rezidentská výstava nazvaná tentokrát Excel. Představuje se na ní 40 autorů, kteří působí v umělecké komunitě Pragovky. „Záměrem rezidentských výstav je prezentovat aktuální a autentickou tvorbu umělkyň a umělců, kteří mají v areálu Pragovky své ateliéry. Do výstavy Excel se promítají živé tvůrčí procesy této mezigenerační umělecké komunity. Není tematicky ani obsahově omezená, naopak vytváří přirozený obraz toho, co se každý den děje za dveřmi uměleckých ateliérů,“ popisuje umělec a rezident Pragovky Vladimír Merta.
Historie veřejné prezentace děl umělecké komunity Pragovky sahá do roku 2013, kdy z iniciativy Anny Hulačové a Pavla Tichoně vznikla výstava 45 nazvaná podle počtu zúčastněných autorů. „Koncepce, instalace i samotná vernisáž byly velmi spontánní. Každý přinesl dle vlastního uvážení svůj výstavní kus, který v rámci výstavního neřádu odložil,“ popisuje atmosféru pilotní rezidentské výstavy umělec a rezident Pragovky Pavel Tichoň. Následovaly výstavy With Wings, Post Rubbish, Flying Inn a Ko-laborace.
Letošní výstava Excel pokračuje v tradici a v prostorech Pragovka Gallery představí svá díla z ateliérů Natalia Akovantseva, Karíma Al-Mukhtarová, Jana Babincová, Filip Černý, Eva Fajčíková, Eliška Fialová, Daniel Hanzlík, David Helán, Anežka Hošková, Štěpán Jílek, Josefína Jonášová, Martina Chloupa, Jakub Janovský, ka3ka3, Martin Káňa, Daniela Klimešová, Terezie Kusbach Kolářová, Tadeáš Kotrba, Adéla Kostkanová, Veronika Landa, Martin Matoušek, Vladimír Merta, Michaela Munzarová, Oldřich Navrátil, Petra Navrátilová, Robert Palúch, Anna Pleslová, Veronika Přikrylová, Marcel Rozhoň, Štěpánka Růžičková, Zuzana Růžičková, Robert Slezák, David Strauzz, Michal Synek, Pavel Šimíček, Adam Štech, Pavel Tichoň, Pavel Trnka, Ladislav Vlna a Lawrence Wells.
Letní vernisáž v sobotu 22. července bude následovat koncert B4 a 1flfsoap. Skupina B4 vznikla nedopatřením v roce 1998 na festivalu v Turnově, když bylo třeba nahradit chybějící kapelu improvizovaným seskupením. Od té doby působila v proměnlivém obsazení, jehož jádro vždy tvořili klávesista David Freudl, kytarista Tomáš Procházka a bubeník Leoš Kropáček. Od začátku se zabývá improvizovanou hudbou postavenou na psychedelii a fragmentech noise, jazzu a rocku se zvláštním zřetelem na specifický zvuk bývalého východního bloku. Michal Janík a Lukáš Palán z 1flfsoap vytváří taneční sety s nepředvídatelným koncem. Živé bicí s kytarou a synťáky a syrový sound ukazují temnou stranu živé elektroniky.
Výstava Excel bude otevřena do 16. září vždy od úterý do pátku mezi 14 a 20 hodinou a v sobotu a v neděli od 12 do 18.
Galerie Pragovka se zaměřuje na prezentaci současného umění, které vzniklo za hradbami Pragovky. Galerie je otevřena širokému spektru profesionálního umění napříč Českou republikou i zahraničím, ale preferuje především současné mladé české umění, samostatné výstavy začínajících umělců, umělecké skupiny, ateliérové výstavy a kurátorské projekty. Galerie Pragovka je rozdělena do 3 výstavních částí: Entry, Rear a Pop-Up.
Více informací najdete na http://www.pragovkagallery.cz nebo na facebookovém profilu Pragovka Gallery. Galerie se nachází na adrese Kolbenova 923/34a, 190 00 Praha 9.
Umění je tlukoucím srdcem Pragovky. Desítky uměleckých ateliérů, galerií, venkovních instalací, projekcí, koncertů, divadelních a dalších kulturních aktivit nabízejí živé prostředí pro spolupráci napříč všemi uměleckými formami. Hlavním pořadatelem uměleckých akcí na Pragovce je sdružení umělců Pragovka for Art (PFA), které provozuje i Pragovské galerie a jejich četné programy.
Pragovka je již více než deset let domovem desítek českých i zahraničních umělců, od malířů, sochařů a fotografů až po designéry, nábytkáře a studenty, kteří v jejích industriálních prostorách nacházejí inspiraci a příležitosti ke spolupráci. Ateliéry jsou pravidelně otevřeny pro veřejnost na různých akcích, kde se můžete setkat s našimi umělci a lépe poznat jejich tvorbu.
-red-
foto: Pragovka Gallery (ze zahájení nyní probíhající výstavy Exel) a archiv
Diskuze k tomuto článku