Právě vychází dlouho očekávaná kniha – Deníky – psané hlavní postavou české meziválečné avantgardy a spoluzakladatelem legendárního Devětsilu. Karel Teige byl osobností mimořádnou i složitou, inteligentním člověkem a inspirativním tvůrcem ba i vůdcem. Jako teoretik a hlasatel nových směrů bývá poměřován s F. X. Šaldou, klíčovým duchem generace devadesátých let 19. století. (Však se Teige k jeho odkazu hlásil a vědomě se s ním srovnával). Oba svorně zdůrazňovali potřebu světového pojetí umění přesahujícího lokální podobu i význam. Zatímco Šalda vycházel z kruhů symbolistních až dekadentních (proti čapkovských), Teige se stal středobodem generace narozené kolem roku 1900 a nastupující počátkem let dvacátých (řekněme jako protipól ctitelů kubismu). Tyto mladé a smělé – mnohdy radikální i dogmatické – tendence byly zanedlouho zastřešeny mezioborovým sdružením známým jako Devětsil (1920 – 30).
Karel Teige (1900 – 1951) byl kritik a teoretik umění, publicista a překladatel. Jedná se o všestrannou, levicově orientovanou osobnost. Podílel se na vzniku skupiny či spolku Devětsil a poetismu, blízko měl k idejím surrealismu a dalším avantgardním tendencím. Stál také u vzniku Osvobozeného divadla. Stal se redaktorem Času, Ruchu, Kmene, Lidových novin, Června, Československých novin a dalších pokrokových periodik. Napsal řadu odborných statí a publikací. Po druhé světové válce složil doktorát, který mu nebyl z politických důvodů udělen. Po únoru 1948 byl perzekuován.
V roce 1989 je založena Společnost Karla Teiga, roku 2016 vyšla jeho obsáhlá monografie a další publikace, zpravidla reprinty jeho spisů. Nyní se objevila na knižních pultech mimořádná a dosud nepublikovaná novinka: Deníky 1912- 1925, odrážející jeho nebývale intenzivní byť nedlouhý život.
Edice deníků jedné z nejvýraznějších osobností meziválečné avantgardy Karla Teigeho z let 1912 ‒1925 představuje jedinečný soubor zápisků, které si Teige vedl od dětských do raně dospělých let. Zprvu v převážně prázdninových a školních denících, jež si psal jako student pražského gymnázia v Křemencově ulici, posléze jako univerzitní posluchač a zejména jako umělec a ten, kdo přemýšlí o svých uměleckých aktivitách a o umění a jeho místě ve společnosti obecně. Deníky přinášejí sérii originálních zápisků, komentujících jednak osobní život a vlastní výtvarnou i literární tvorbu, jednak události umělecké a společenské. Teige komentuje vlastní četbu, setkání a korespondenci, uvažuje o uměleckých a teoretických podnětech a dokumentuje autorovu určující roli v organizaci umělecké i umělecko-politické části své generace.
Svého druhu jsou pak cestovní deníky z let 1922 a 1924 z cest do Francie a Itálie, a zvláště pak deník z podzimu 1925 z cesty československé delegace do Mosky a Leningradu. Teige popisuje pobyt v Sovětském svazu, sdílí nadšení budovatelů mladého státu, prokazuje ovšem také rysy utopismu, typické pro soudobé západní prokomunisticky založené návštěvníky země sovětů. – Bohatě dokumentovaná edice s více jak 300 barevnými reprodukcemi, komentáři a doprovodnou studií Josefa Vojvodíka vychází ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Památníkem národního písemnictví za podpory Ministerstva kultury ČR.
Nakladatelství Akropolis, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Památník národního písemnictví si vás dovolují pozvat na uvedení jedinečného knižního souboru deníků Karla Teigeho Deníky 1912‒1925 a to ve středu 21. 9. 2022 od 19.00 do příjemného prostředí knihkupectví a vinotéky Božská Lahvice. O knize promluví editoři knihy Jan Wiendl, Tereza Sudzinová a Tomáš Pavlíček (ed. obrazové přílohy), o historii projektu a osobnosti Karla Teigeho pak lektoři Polana Bregantová a Jiří Brabec.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku