V Londýně se bude dražit mimořádná dvojice obrazů – portréty, které zhotovil slavný Rembrandt van Rijn v 17. století. Jedná se o objevené malby, které dosud byly – a pravděpodobně i budou nadále – v soukromé sbírce. Aukční dům Christie´s ve zvláštní nabídce Classic Week má skutečný skvost. Vrcholem prodeje v sekci Old Masters Part bude 6. července dvojice portrétů s odhadní cenou 5,000,000-8,000,000 anglických liber. Pořadatel přináší tyto informace: Výjimečně vzácné jsou tyto portréty Jana Willemsze van der Pluyma (asi 1565-1644) a Jaapgeny Carelse (1565-1640), signované a datované rokem 1635. Jedná se o intimními portréty příbuzných umělce a poskytují tak jedinečný pohled na Rembrandtovu malířskou činnost v jeho nejužším kruhu. S prakticky nepřerušenou linií provenience byly tyto obrazy získány v Christie’s předkem současných majitelů téměř před dvěma stoletími a od té doby zůstaly veřejnosti i vědcům zcela neznámé.
Nyní se vracejí po rozsáhlém vědeckém průzkumu a analýze provedené amsterdamským Rijksmuseem zpět na veřejnost – do nabídky Chritie´s. Tyto nevelké obrazy malované s charakteristickou virtuozitou jsou podobiznami staršího páru, který byl s malířem příbuzensky vzdáleně spřízněn. Po představení těchto maleb v New Yorku a Amsterdamu se nyní vystavují v Londýně, kde budou 6. července vydraženy. „Jedná se o jeden z nejzajímavějších objevů, které jsme v posledních letech učinili v oblasti starých mistrů. Téměř 200 let poté, co byly naposledy na veřejnosti viděny, máme opět možnost obdivovat jejich krásu…“ prohlásil Henry Pettifer z pořádající Christie´s.
Na obraze jsou portréty prominentní rodiny z Leidenu, která se s Rembrandtem stýkala (jejich syn se oženil s dcerou malířova strýce z matčiny strany. Měli spolu jedno dítě – umělce Karla van der Pluyma, o kterém se předpokládá že se chodil učit k Rembrandtovi. Spojnic bylo ale více – například v roce, kdy vznikly tyto portréty – získali tito manželé zahradu vedle zahrady Rembradtovy matky v Leidenu).
Portréty mají pozoruhodnou a prakticky nepřerušovanou provenienci. V rodině portrétovaných zůstali obrazy až do roku 1760, kdy byly prodány v Amsterdamu p smrti jejich pravnuka Martena ven Hove. Odtud přešly do sbírky hraběte Vincenta Potockého (asi 1740 – 1825) ve Varšavě, než se nakrátko dostaly do sbírky barona d´Ivry v Paříži v roce 1820 a poté Jamese Murraye, prvního barona Glenlyona (1782 – 1837), který díla dal k prodeji v Christie´s 18. června 1824. Položka měla tehdy číslo 76 a bylo u ní uvedeno: „Rembrandt – velmi temperamentní a jemně barevný“. Obrazy tehdy přešly k novému britskému soukromému majiteli, u kterého zůstaly poslední dvě století.
Christie´s drží světový rekord v prodejích Rembrandta, který byl dosažen v roce 2009. Tehdy se Portrét muže s rukama v bok prodal za 20 201 250 liber / 25,3 milionu dolarů (další cestu obrazu se dozvíte ZDE). V roce 2016 Christie´s zprostředkovala jeden z nejdůležitějších soukromých prodejů v historii, který byl zajištěn pro Louvre & Rijksmuseum.
Video související s nejnovějším prodejem Rembrandtových obrazů naleznete ZDE.
Diskuze k tomuto článku