Galerie Portheimka na pražském Smíchově hostí do 15. ledna “nejzábavnější výstavu” věnovanou mysliveckému realismu. Jedná se o skupinovou expozici třiceti tří umělců, kteří jsou s tímto netradičním uměleckým směrem nějakým způsobem spojeni. První výstava se v roce 2022 zaměřila na návrat k tradici pomocí vizuálních prostředků myslivosti. Druhá výstava mysliveckého realismu nyní zahrnuje ještě různorodější škálu témat, námětů a vizí, z nichž některé svádí k morbidním, až dekadentním uměleckým výtvorům.
Myslivecký realismus do sebe přirozeně zahrnuje celou škálu témat, námětů a vizí, z nichž některé svádí k morbidním až dekadentním uměleckým výtvorům. Autoři humorem podkreslenou temnotu aplikovali rovněž na vizuální podobu plakátu, kdy propojení metalové estetiky s mysliveckou kulturou má svůj skrytý význam navzdory tomu, že se tato kombinace může jevit jako absurdní. Na první pohled nesourodý mix umělců překvapí komplexností aktuální umělecké scény, kdy se hranice mezi jednotlivými styly rozplynuly a z umění se stal jeden velký ekosystém.
Návštěvníci výstavy budou mít možnost zhlédnout výjevy, jež odkazují na stále více opomíjenou klasickou akademickou malbu. Tato “tradiční” umělecká oblast je v expozici stavěna do konfrontace s díly, jež se naopak mohou řadit do post-internetu, konceptuálního umění či moderního sochařství. Mezi témata, jimž se výstava věnuje, patří i sociální a genderová problematika či ekologie. Samotní umělci používají myslivectví jako metaforu k vyjadřování mnohem komplexnějších témat, jako například kritický pohled na šovinistickou symboliku lovu, kdy je zvykem se vyfotit se svou trofejí a “pochlubit se”.
Myslivost vyjadřují i přes imaginární světy a mytologická témata. Nejstarším uměleckým námětem je ostatně lov. První prehistorické malby v jeskynních komplexech Altamiry a Lascaux zobrazovaly právě lov a dodnes je toto téma aktuální – jen již není tolik jednoznačné, kdo je lovec a kdo kořist. V chaosu uspěchané doby, která přináší stále nové technologické převraty, je mnohem obtížnější rozhodnout, co za umění považovat lze, a co je jen strojovně vygenerovaný obraz.
Výstava: Myslivecký realismus, Galerie Portheimka, Praha, kurátor: Filip Kůrka, spolupráce: Štěpán Mikulenka, Petr Hájek a Chemistry Gallery, do 15. ledna 2024
Foto: archiv a Martin Fryč
Vystavující umělci:
František Skála
Krištof Kintera
Jan Vytiska
Filip Kůrka
Roman Trabura
Dante Daniel Hartl
Marek Číhal
Anna Ruth
Jan Uldrych
Tomáš Jetela
Zuzana Svatik
Kryštof Rybák
Elsch Kolektiv
Martin Mulač
Vladislav Zabel
Michal Nagypál
Hynek Bařák
Karolína Netolická
Marcela Putnová
Anna Mária Beňová
Ivana Mojšová
Ondřej Navrátil
Jiří Bartoš
Tomáš Honz
Jaroslav Jerry Svoboda
Klára Sedlo
Pavol Stručka
Andy Allen
Michael Knoten
Kateřina Lada Traburová
Vojtěch Kůrka
Štěpán Mikulenka
Michal Cimala/Roxormen
Diskuze k tomuto článku