Jeden z nejznámějších obrazů dějin umění, který se nachází v Amsterdamu, přitahuje stále pozornost návštěvníků i odborníků. Jeho stav si však vyžaduje nejen péči konzervátorů, ale i rozsáhlejší restaurátorské práce. Zvláště se jedná o odstranění povrchových zašlých či jinak pozměněných laků pokrývajících jedinečnou malbu. Rijksmuseum, kde se rozměrná malba konkrétně nalézá, v těchto dnech vydalo prohlášení o započetí a postupech dalších záchranných kroků:
Po pěti letech intenzivního výzkumu a opětovného natažení obrazu nyní tým osmi konzervátorů Rijksmusea začal odstraňovat lak ze slavného obrazu. Tímto krokem začíná druhá fáze „Operace Noční hlídka“, dosud největšího výzkumného a restaurátorského projektu věnovaného tomuto Rembrandtovu mistrovskému dílu. Odstranění starého laku nám umožní uchovat obraz pro budoucí generace. Návštěvníci mohou proces sledovat živě v Galerii Noční hlídky, kde v průhledné skleněné komoře probíhají restaurátorské práce s mikroskopickou přesností. Začátek restaurátorské fáze je plný očekávání: odstraněním laku se odhalí pohnutá historie Noční hlídky a pro návštěvníky bude skutečně jedinečným zážitkem, když bude moci sledovat proces z takové blízkosti. (Taco Dibbits, ředitel Rijksmusea)
Naši konzervátoři používají speciální typ tkáně k odstranění vrstev laku, které byly na malbu naneseny v rámci jejího restaurování v letech 1975-1976. Konzervátoři umístí tkáň připravenou rozpouštědlem na povrch Noční hlídky na časově omezenou dobu. Lak se rozpustí a vstřebá do tkáně. Poté pomocí mikroskopu opatrně odstraní zbytky ještě staršího laku vatovými tampony. Tento okamžik je vyvrcholením dlouholetého vědeckého výzkumu, aplikace této techniky na jiné obrazy a provádění testů na samotné Noční hlídce.
Během posledních pěti let studoval Noční hlídku velký tým konzervátorů, kurátorů, vědců a dalších specialistů pomocí nejmodernějších technologií: od digitálního zobrazování po vědecké a technické studie a od počítačové vědy až po umělou inteligenci. Tato práce vedla k různým průlomům v našem chápání stavu obrazu a způsobu práce umělce. Tým spolupracuje s odborníky z hlavního partnera Rijksmusea pro tento projekt, společnosti AkzoNobel, a také s Agenturou pro kulturní dědictví Nizozemska (RCE), Delft University of Technology (TU Delft), University of Amsterdam (UvA), Amsterdam University Medical Centre (AUMC), University of Antwerp (UA), Vrije Universiteit Amsterdam (VU), Eindhoven University of Technology (TU/e) a National Gallery of Art, Washington DC. Pro více informací online navštivte Operace Noční hlídka – Rijksmuseum.
Společnost AkzoNobel je hlavním partnerem operace Noční hlídka.
Operace Noční hlídka je umožněna nadacemi The Bennink Foundation, C.L. de Carvalho-Heineken, PACCAR Foundation, Piet van der Slikke & Sandra Swelheim, American Express Foundation, Familie De Rooij, Het AutoBinck Fonds, TBRM Engineering Solutions, Dina & Kjell Johnsen, Familie D. Ermia, Familie M. van Poecke, Bruker Nano Analytics, Henry M. Holterman Fonds, Irma Theodora Fonds, Luca Fonds, Piek-den Hartog Fonds, Stichting Zabawas, Cevat Fonds, Johanna Kast-Michel Fonds, Marjorie & Jeffrey A. Rosen, Stichting Thurkowfonds, Familie van Ogtrop Fonds, FedEx Express, Airbnb, NICAS, The Night Watch Fund, město Amsterdam a Amsterdamské muzeum.
foto: Rijksmuseum Amsterdam
Diskuze k tomuto článku