V Praze vzniklo nevšední umělecké dílo ve veřejném prostoru. Známý tvůrce Federico Díáz nedávno pojednal a ozvláštnil dosud nevábný povrch vysokého objektu. Ten se pak stal přívětivější dominantou nového parku s plochou zhruba 1000 metrů čtverečních. Česko-argentinský umělec ozdobil fádní betonový válec – výdech z tunelu Blanka. Stalo se tak nezvyklým způsobem: s pomocí speciálních robotů.
„S roboty pracuji od roku 2008, ale pro reliéf na výdechu jsme vyvinuli novou techniku, která umožnila dílo tak velkého rozsahu. S pomocí robota ABB jsme vytvořili 176 unikátních dílů a ve spolupráci s mnoha dalšími partnery jsme revitalizovali přehlížené zákoutí Letné. Cítil jsem velký závazek, protože se jedná o dílo ve veřejném prostoru, které vzniklo na základě iniciativy občanského sdružení, a doufám, že obyvatelé budou mít z nového místa stejnou radost jako my,“ řekl k dokončení díla jeho autor Federico Diáz.
Povrch obřího válce, dosahující výšky říms okolních domů, dostal esteticky vytříbený háv. Diázův vítězný návrh byl na popud občanského sdružení realizován sice s několikaletým odstupem, ale výsledek stojí za to.
Diáz s robotem ABB proměnil industriální stavbu v umělecké dílo. Povrch tvoří desky s plastickými heraldickými motivy. Jsou originální, každý díl je unikátní.
„Propojení umění a technologií posouvá hranice představivosti. Výsledkem může být nejen samotné umělecké dílo, ale i nové směry v technologickém rozvoji. Tento projekt představuje inovativní postupy, které inspirují dále nejen umělce, ale i průmysl,“ uvedl k motivaci společnosti Vítězslav Lukáš, generální ředitel ABB v České republice, a doplnil: „Kromě prvků umělé inteligence, se kterými náš robot pracoval, projekt také prověřil unikátní techniku odlévání, rytí s mimořádnou přesností nebo recyklaci odlévací hmoty.“
Je potřeba dodat, že pro společnost ABB, která umělci robotické rameno zapůjčila, to není první spolupráce, která spojila současné umění a špičkové technologie. ABB aktivně podporuje nejen estetické zvelebování veřejného prostoru, ale také inovace a nové technologie pro umění i průmysl při dalších projektech.
Federico Diáz a jeho Studio je tvořeno týmem umělců a architektů, kteří společně navrhují nevšední a technologicky pokročilé projekty. Mimo Díaze kreativní tým SFD zahrnuje Dmitrije Nikitina (hlavní programátor robotů), Lukáše Kalivodu, Daniela Marka, Jakuba Petra a Petra Puflera.
Diáz sám vystavuje svá díla po celém světě – v Londýně, Tokiu či Benátkách a o své tvorbě, respektive robotické fabrikaci a dalších činnostech přednáší u nás i v zahraničí.
-red-
Foto: BoysPlayNice
Diskuze k tomuto článku