Kolektivní výstava v Telegraph Gallery představuje repetitivní tendence v současném umění. Výstava s názvem Ještě jednou, prosím je založena na dialogu uměleckých děl 26 českých a slovenských výtvarníků. Kurátoři výstavy Miroslav Jiřele a Martina Mrázová propojují velkoformátovou tvorbu autorů mladé a střední generace (například Lubomíra Typlta, Jiřího Staňka, Venduly Chalánkové, Jana Nálevky) s uměleckými díly zásadních umělců 2. poloviny 20. století. Výstava byla zahájena venkovní vernisáží ve čtvrtek 13. května za účasti autorů (Margity Titlové Ylovsky, Dity Pepe, Jany Bernartové, Jiřího Staňka, Břetislava Malého, Přemysla Procházky…). V Olomouci bude expozice k vidění do 11. července 2021.
Leitmotivem výstavy jsou repetitivní postupy spojené s postkonceptuálními tendencemi, které jsou zastoupeny jak v tvorbě českých a slovenských současných, tak i nežijících umělců. Zmnožování základních elementů patří v umění k fundamentálním principům, které se projevují od pradávna – už od sérií vrypů a otisků dlaní na stěnách jeskyní z období paleolitu. Ve 2. polovině 20. století se repetice stala významnou charakteristikou umělecké tvorby, vysvětluje Martina Mrázová.
Opakováním jednotlivých elementů, jako jsou bod, linie, konkrétní motiv či gesto, dochází nejen ke zdůraznění původního významu, ale i k významovému posunu, který vede ke vzniku nové skutečnosti. Jedná se o konstitutivní způsob nahlížení světa i umění, který se v různých dobách vynořuje s různou silou a v odlišných intencích. Repetitivní způsob vyjadřování jako východisko pro koncipování výstavy umožňuje přenést se nad diskurz historických skupin a tendencí a otevřít je směrem k současnosti i minulosti, dodává Mrázová.
Reduktivně-analytický přístup v tvorbě současných umělců může vést od úvah o barvách a jejich vzájemných vztazích přes otázky, co je to obraz a co je v něm skryto, až k vytváření nových skutečností rekontextualizací základních prvků. S výrazně procesuální stránkou těchto děl se jednou pojí razantně gestický projev, jindy naopak projev meditativní, spjatý s touhou po vyjádření nekonečna. Organizace elementů nabývá někdy až obsedantněkatarzního, ale jindy zase humorného účinku, uzavírá Mrázová.
INFORMACE: Ve spolupraci se studiem Aparat. vznikl také doprovodný katalog s úvodním textem Martiny Mrázové. Telegraph Gallery připravuje také komentovanou prohlídku s kurátory Miroslavem Jiřelem a Martinou Mrázovou, která se uskutečni 16. 6. v 18 hodin. Otevřeno: úterý až neděle od 10 do 18 hodin. Vstup na výstavu i komentovanou prohlídku je zdarma.
SEZNAM AUTORŮ: Jana Bernartová, Václav Boštík, Milan Grygar, Jiří Hilmar, Vendula Chalánková, Dalibor Chatrný, Lenka Klodová, Eva Kmentová, Jiří Kolář, Běla Kolářová, Juraj Kollár, Jan Kubíček, František Kyncl, Břetislav Malý, Vladimír Merta, David Možný, Jan Nálevka, Marian Palla, Dita Pepe, Přemysl Procházka, Jiří Staněk, Jan Steklík, Václav Stratil, Margita Titlová Ylovsky, Dezider Toth, Lubomír Typlt.
JEŠTĚ JEDNOU, PROSÍM, 14. 5. – 11. 7. 2021, Kurátoři: Miroslav Jiřele, Martina Mrázová
TELEGRAPH GALLERY, Jungmannova 3, Olomouc
Foto: KIVA
Diskuze k tomuto článku