„Jsme víc než jen Výkřik,“ hlásá nové muzeum Edvarda Muncha v Oslu. S více než 26 000 uměleckými díly je tato naklánějící se kontroverzní budova za 235 miliónů liber velkorysou poctou norskému malíři. Jakoby i tato budova chtěla křičet…
Nedávno otevřené Munchovo muzeum (nazývané též podle řeckého nakloněného písmene Lambda) nabízí ve svých interiérech mimořádné umění a netradiční prostředí. Netrvalo dlouho – a vyhrálo rovněž soutěž o nejošklivější novou budovu v Norsku. „Munchovo muzeum je tak ošklivé, že vyvolává fyzickou nevolnost. Je neuvěřitelné, že se v tak odpudivé, obrovské veřejné budově nachází umění nejmilovanějšího norského malíře,“ uvedl psycholog a jeden z představitelů hnutí Arkitekturoppröret Saher Sourouri. Hlasování se zúčastnilo více než 11 tisíc lidí, kteří nejošklivější a nejhezčí stavbu Norska vybírali vždy z deseti kandidátů.
Představitelé futuristického muzea jsou však spokojeni, neboť „stavba má provokovat stejně jako Munchovo dílo.“
„Vstupní hala vypadá jako letiště, skladiště, hotel nebo nějaká komerční budova,“ uvedl už dříve historik umění Tommy Sörbö. „Nic ve výběru barev a materiálů nenaznačuje, že toto místo je domovem jednoho z největších umělců světa,“ dodal.
„Mega“ stavba „trýzněného“ malíře stojí nově na městském nábřeží a zdá se, že je to vhodné místo na kraji fjordu. „Chtěli jsme vytvořit originální symbol,“ říká Juan Herreos, španělský architekt, autor třinácti podlažního komplexu. „Jde to asi proti místní tendenci ke skromnosti, ale domnívali jsme se, že město potřebuje něco mimořádného,“ dodává.
Více než deset let trvala výstavba potýkající se s politickými dohady o výši nákladů, formě i umístění. V říjnu se konečně otevřela veřejnosti a je to jedno z největších muzeí zaměřených na jediného umělce. Obsahuje 11 galerií a dalších prostor propojených klikatícími se eskalátory, labyrint korunovaný střešní restaurací s úchvatnou vyhlídkou.
„Zapomeňte na všechno, co víte o muzeích,“ prohlašuje hrdě ředitel Stein Olaf Henrichsen. „Tohle je úplně něco jiného,“ dodává. Dokonce i slovo „muzeum“ je zde vynecháno: podívejte se na vše v reportáži: je to prostě MUNCH. Výrazná stavba i logo jsou nezvyklé. Otevřeno je každý den od 1é do 22 hodin. O nedostatek návštěvníků se při světové „Much mánii“ nikdo nebojí.
Veškeré interiéry jsou praktické a účelné – „Nejsme jako Zaha,“, která navrhovala zesnulá Zahi Hadid ke zděšení kurátorů galerie se šikmými stěnami. Nyní 5 tematických výstav představuje celou řadu aspektů norského malíře. Návštěvníci uvidí drobné i obří práce, ale třeba i jeho fotografické exprerimenty – „selfie“ z roku 1902 pořízené přístrojem Kodak Brownie. Jinde jsou zas sály s předměty z umělcova života, domova i ateliéru – štětce, barva, nábytek, ale i přístroj na dýchání, které používal nemocný Munch.
V úhrnu: více než 200 Munchových děl, řada galerií na 4500 metrech čtverečních, restaurace, kavárna, bar, kino, koncertní sál, obchod – to vše na rozloze 26 313 metrů čtverečních. Více info ZDE.
Video z instalace loga ZDE.
-red-
Diskuze k tomuto článku