Za posledních 10 týdnů zamířilo do Galerie moderního umění ve skotském Glasgowě více než rekordních 180 000 návštěvníků. GoMA totiž pořádala (autorskou!) přehlídku tvorby tajemného, avšak mimořádně proslulého Banksyho, který se rozhodl vystavovat po dlouhých 14-ti letech. Expozice pod názvem Cut & Run byla velmi úspěšná – a její průběh si pochvaloval i sám autor, když na výstavních webových stránkách zazněla věta: „Díky Glasgow, byla to pecka!“ Výstava se uzavřela v pondělí, ale již v úterý ráno čekalo Glasgow překvapení. S největší pravděpodobností, shodují se média, provedl osobně Banksy další svůj parádní kousek. Inkognito, zahalen nocí, ozvláštnil zdejší proslulý jezdecký pomník vévody z Wellingtonu. Fotografie s novou „výzdobou“ se rozletěly po světě...
Banksy tuto sochu miluje a údajně právě kvůli ní, se rozhodl v tomto městě vystavovat. O co se jedná? Je to spíše příběh kolem sochy než dílo samotné, který poutá pozornost všech „kulturních anarchistů“. Umanutost zdejších obyvatel je obdivuhodná – a jejich smysl pro „humorný útok“ musel již v minulosti ocenit i věčně rebelující Banksy.
Glasgow se pyšní celou řadou historických památek, avšak socha Welingtona, která stojí hned vedle městské galerie moderního umění, má přeci jen výsadní postavení. Tradičně pojatý jezdecký pomník z 19. století je od roku 1980 terčem „šprýmařů“. Vévodova hlava je od té doby – až na dočasné výjimky – zdobena špičatým dopravním kuželem; tento různě pojednaný doplněk dostává na hlavu od neznámých nadšenců (odpůrců oficiální podobizny). Zpočátku se úřady snažily tomuto „vandalismu bez obětí“ zabránit, ale marně. Veřejnost si většinově přála sledovat nadále tuto nevšední zábavnou hru.
Někdy v roce 1980 se „drzý kolemjdoucí“ vyšplhal na sokl hrdé jezdecké sochy a umístil zde onen dopravní kužel. Nikdo si není jistý, kdo tuto tradici opětného „vandalismu“ začal, avšak opilí odvážlivci pak opakovaně umisťovali kužel ihned poté, co byl úřady odstraněn. Podoba vévody s oranžovým doplňkem se stala vyhledávanou a fotografovanou atrakcí a dosazování kuželu nikdy nekončící výzvou. V roce 2013 dokonce město začalo pracovat na návrhu úpravy, která by zvýšila rozměr soklu ve snaze odradit další narušitele. Ovšem! Glasgowská veřejnost byla tímto nepopulárním pokusem pobouřena – a uspořádala kampaň za pozastavení stavebních úprav. Protesty proti „modernizaci pomníku“ byly tak silné, že představitelé města od plánu nakonec upustili. Wellington se musí mít nadále na pozoru, o pokrývku hlavy se mu starají neznámí, ale nakonec většinou oblíbení opovážlivci.
Oranžový kužel, který se zpravidla skví na Wellingtonovi byl v noci z pondělí na úterý doplněn o další podobný výstřelek. A soudí se, že tímto gestem vyjádřil své sympatie právě Banksy, který tento „zvyk“ místních tolik oceňuje. Nový kužel není jako obvykle oranžový, ale má černou spodní polovinu a na vrcholku připevněnou vrtuli. Recese je povýšena o další prvek či významový plán. Navíc: další kužel byl umístěn na koně, nyní v podobě jednorožce…
Banksyho výstava v Glasgowě nabízela pohled do zákulisí tvorby umělce, k vidění byly náčrtky, šablony, různé materiály i filmové ukázky tajemného autora, o kterém se soudí, že je mu kolem 50-ti let a pochází z oblasti Bristolu (bližší známé spekulace nebyly nikdy potvrzeny).
Manažer pořádající galerie Gareth James sdělil, že na výstavu chodilo rozmanité publikum, od žáků základních škol až po osmdesátníky. Před vstupem do galerie se tvořily od ranních hodin dlouhé fronty, uvnitř bylo zakázáno na výstavě fotografovat, avšak zájemci tato opatření prý zcela chápali.
Nyní se ukončená výstava přesune do dalších měst. I tam uvidí návštěvníci například repliku přístroje, kterým se Banksymu podařilo skartovat přímo před zraky účastníků pověstné aukce své dílo. Dívka s balónkem (dosahující právě nabídky 1 milion liber) byla na dálku přístrojem do půli rozřezána na londýnské Sotheby´s v roce 2018.
Mezi další exponáty na plánované putovní výstavě bude například i pověstná „vesta s vlajkou proti bodnutí“, kterou měl rapper Sormzy na sobě na festivalu v Glastonbery v roce 2019 nebo kousky, který byly k vidění dosud jen v Betlémě na Západním břehu válečného území. K vidění bude také polštářová bitva mezi izraelským vojákem a palestinským občanem.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku