“Basquiat × Warhol. Malování čtyř rukou” tak se jmenuje výstava věnovaná této mimořádné spolupráci. Nyní nabízí více než tři sta děl a dokumentů, včetně osmdesáti pláten společně podepsaných oběma dnes legendárními umělci. V expozici jsou také jednotlivá díla každého z nich, stejně jako soubory děl jiných významných umělců (Futura 2000, Michael Halsband, Keith Haring, Jenny Holzer, Kenny Scharf), aby evokovaly energii umělecké scény v New Yorku 80. let 20. století.
Jednoho podzimního dne roku 1982 uvedl do pohybu švýcarský obchodník a galerista Bruno Bischofberger mimořádnou událost, respektive „největší uměleckou spolupráci.“ Pozval na oběd dva umělce, které zastupoval – tedy ikonu pop artu Andy Warhola a vycházející hvězdu Jeana-Michela Basquiata. Po té se přesunuli do Factory, kde jim galerista odhalil svůj plán na jejich společnou tvorbu. Warhol sice na šikovného umělce žárlil („je rychlejší než já“), ale nápad se mu zalíbil. Basquiat nejprve Warholem portrétovaný odešel do svého nedalekého ateliéru, aby se za 30 minut se vrátil: přinesl dnes slavný obraz Dos Cabazes (Dvě hlavy), který uvádí celou současnou výstavu. Warholova odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Vytvořil Basquiatův dvojportrét jako Michelangelova Davida – sítotisk s oxidačními (pomočenými) plátny.
Mezi lety 1982 až 1985 vytvořili Jean-Michel Basquiat (1960-1988) a Andy Warhol (1928-1987) kolem 160 obrazů společně v tandemu, mezi nimiž byly největší dí díla vytvořená během jejich kariéry. Keith Haring (1958-1990), který byl svědkem jejich přátelství a spolupráce, vzpomínal o “konverzaci probíhající prostřednictvím malby, namísto slov” a o dvou myslích, které se spojily, aby vytvořily “třetí výraznou a jedinečnou mysl”.
Basquiat obdivoval Warhola jako staršího učitele, klíčovou osobnost uměleckého světa a průkopníka nového jazyka se vztahem k popkultuře. Warhol zase našel v Basquiatovi obnovený zájem o malířství. Díky němu se vrátil k tradičně vytvářené malbě navíc ve velkém měřítku. Warholovy náměty (noviny, loga General Electric, Paramountu a olympijských her) slouží jako základ pro celou řadu uměleckých děl, která výstavě dominují.
Výstava začíná sérií portrétů Basquiata od Warhola a Warhola od Basquiata a pokračuje ukázkami počáteční spolupráce. Tato díla, iniciovaná obchodníkem obou umělců, Brunem Bischofbergerem, těžila ze spolupráce s italským umělcem Francescem Clementem (narozeným v roce 1952). Po dokončení těchto patnácti obrazů společně s Clementem, pokračovali Basquiat a Warhol v intenzivní spolupráci téměř denně, s nadšením a spoluúčastí. Energie a síla jejich neustálých výměn či dialogu je hnací silou výstavy směřující až k vrcholným artefaktům.
V roce 2018 byla v nadaci uvedena výstava “Jean-Michel Basquiat”. která byla uspořádána souběžně s výstavou Egona Schieleho, který zemřel v roce 1918, 42 let před Basquiatovým narozením. Nyní se pokračuje ve zkoumání díla tohoto umělce a přibližuje tentokrát jeho mnohdy neznámou spolupráci s Andy Warholem.
Výstava: “Basquiat × Warhol. Malování čtyř rukou”, Galerie Nadace Louis Vuitton v Paříži potrvá do 28. srpna 2023. Expozice nabízí zhruba 300 artefaktů, včetně 70 ze 160 děl, které oba umělci společně vytvořili.
“Jean-Michel a Andy dosáhli zdravé rovnováhy,” řekl tehdy Keith Haring. “Jean respektovala Andyho filozofii a byla v úžasu nad jeho úspěchy a mistrovstvím barev a obrazů. Andy byl ohromen lehkostí, s jakou Jean komponoval a konstruoval své obrazy, a byl neustále překvapen nekonečným proudem nových nápadů.”
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku