Galerie Rudolfinum je momentálně z důvodů vládních opatření zavřená. K aktuální výstavě UNPLUGGED (která měla být otevřena do 29. listopadu) však nabízí alternativní program a komunikaci s diváky. Abyste o ní nepřišli, pořadatelé pro vás připravili on-line program nabízející zážitek překvapivého stavu „odpojení v připojení“, který nyní pokračuje druhou sérií. Je potěšující, jaké množství zájemců se dosud zúčastnilo tohoto experimentu.
V šesti postupně zveřejňovaných videích se mimo jiné dozvíte, jak to mají s vesmírem Michal Pěchouček a Rudi Koval alias unconductive trash a další záležitosti…
Premiéra prvního rozhovoru série – s unconductive trash – bude uveřejněna ve středu 4. 11. v 18.00 hod na galerijním Facebooku a YouTube kanálu. Všechny již zveřejněné rozhovory s umělci a další videa z UNPLUGGED-ONLINE si můžete pustit také na webu Galerie Rudolfina a sociálních sítích.
O výstavě
Podobně jako hudební interpreti hrající unplugged, tedy výlučně na akustické hudební nástroje místo elektrických, připravila desítka umělců z Rakouska, Belgie, České republiky a Slovenska své site-specific projekty pro Galerii Rudolfinum za minimálního užití energií na jejich výrobu i transport a s důrazem na ruční práci. Galerie je k tomu vyzvala v rámci „environmentálního uvažování“ jako tématu výstavy UNPLUGGED. Umělcům poskytla na tři měsíce část galerijních prostor a některá díla tak mohla vznikat přímo na místě. Jiná – v duchu výstavy – do galerie přijela z uměleckých ateliérů například na koňském povozu či speciálním ručním vozíku, soubor děl z belgických Antverp přivezl na kole cyklista. Výstava využívá k osvětlení pouze denní světlo, proto se také její vernisáž v srpnu konala do setmění ve dvoraně Rudolfina a v prostoru před galerií. Výstavu UNPLUGGED můžete v Galerii Rudolfinum navštívit (nyní jen on-line) do 29. listopadu 2020.
„Výraz environmentální uvažování není vědní disciplínou jako je například ekologie, ale spíše jde o soubor otázek, na něž nelze jednoznačně odpovědět, ale které je podstatné si připomínat při každodenním počínání. Jde o postoj, při kterém jsou kladeny otázky po vztahu a rovnováze mezi přírodními a umělými (kulturními) entitami. Lze ho naplno vnímat jako celostní myšlení, zjitřenou citlivost ke světu, který nás obklopuje, jehož jsme součástí, jež vytváříme,“ vysvětluje téma výstavy její kurátor David Korecký a zdůrazňuje: „Právě proto bylo environmentální uvažování zvoleno za téma výstavy, spíše než například klimatická krize či krize identity obyvatel západního světa, byť jsou si tato témata velmi blízká a úzce propojená.“
Výstavou UNPLUGGED hodlá Galerie Rudolfinum poukázat na kvality, které přehlížíme díky snadnosti používání strojové a automatizované výroby. Součástí je akcent na denní osvětlení a fyzický prožitek při setkání s uměním a také motiv vystoupení z komfortní zóny, redukce prostředků vynakládaných na produkci umělých materiálů a jejich přepravu, to vše při zachování profesionality institucionální reprezentace. Každý z oslovených umělců reagoval na výzvu jinak, na výstavě se tak setkáváme se s rozličnými díly a přístupy.
-red-
Diskuze k tomuto článku