Domestikovaná / hospodářská zvířata – krávy, slepice, kohouti, vepři, kozy či husy nebývají (snad s výjimkou koní) tak často námětem soch nebo dokonce pomníků. Přesto takové úkazy existují… rozhlédneme-li se na správných místech – pak možná ve větší míře než jsme se domnívali. Jsou jen spíše přehlížené, nenápadné, nedoceňované… přesto mohou být svým pojetím či umístěním zajímavé ba příkladem kvalitního umění či alespoň solidního řemesla. Nedávno se proto Národní zemědělské muzeum rozhodlo vyhlásit sbírku fotografií na toto téma akci, kterou zde pro širší veřejnost zprostředkováváme; více iniciátoři a organizátoři zajímavého mapování:
Sochy a plastiky hospodářských zvířat ve veřejném prostoru
Zvířata provázejí lidstvo od nepaměti. A od nepaměti jsou také neopomenutelnou součástí umění. Stačí vzpomenout na nejstarší zaznamenané malby zvířat v jeskyni Altamira, v pyramidách nebo sošky zvířat z období Věstonické Venuše. A jak je to dnes? Pomník páru přeštických prasátek, panovníkův kůň na Václavském náměstí, kamzík z Jeleního skoku na skále nad Teplou… zvířat z mramoru, bronzu, žuly nebo hlíny najdeme ve veřejném prostoru mnohem víc.
Nás zajímají ta hospodářská.
Národní zemědělské muzeum vyhlašuje veřejnou sbírku fotografií hospodářských zvířat ve veřejném prostoru.
I když předpokládáme, že kůň je nejčastějším zvířetem, které sochařští mistři zpodobňovali, určitě nebude sám. Vyjdeme-li z definice, že hospodářská zvířata jsou zvířata využívaná k chovu, práci, výkrmu a dalším hospodářským účelům, zajímají nás sochy prasat, ovcí, koz, koní, skotu, oslů ale také holubi, slepice a další hrabavá a vodní drůbež, králíci a jiná zvířata ve farmovém chovu. Máte ve svém okolí sochu ryby nebo včely? Pošlete nám ji!
Rádi bychom v ČR zmapovali a zarchivovali fotografie takových soch, pomníků a plastik.
Jak na to:
Níže najdete formulář, kde vás poprosíme o vyplnění vašeho jména a spojení na vás, lokality, kde jste sochu vyfotografovali, případně doplňující informace o umělci a jeho díle.
Pak nám do přílohy nahrajete fotografie. Prosíme o co největší rozlišení.
Jednoduchým zaškrtnutím nám potvrdíte, že jste autorem fotografií, nebo osobou oprávněnou k výkonu majetkových autorských práv k fotografiím a dáte/nebo nedáte souhlas s uveřejněním fotografií v rámci připravované on-line mapy.
A to je všechno.
Co z toho budete mít? Národní zemědělské muzeum zmiňovanou dokumentaci a vy třeba dobrý důvod dívat se chvíli kolem sebe zase trochu z jiného úhlu.
Více informací a formulář pro zaslání fotografií naleznete ZDE
-red-
foto: Národní zemědělské muzeum a archiv
Diskuze k tomuto článku