Scénu, ve které Andy Warhol prostě jen jí, vymyslel a natočil dánský režisér Jorgen Leth. Je součástí jeho filmu z roku 1981 pod názvem „66 scén z Ameriky“. Pop artovým umělcem byl posedlý a toužil jej mít ve svém snímku ukazujícím typické americké momenty všedních dní. „Měl bys na to zapomenout, nikdy se k Warholovi nemůžeš přiblížit,“ odrazovali jej přátelé… Navíc umanutý režisér chtěl, aby tento umělec před kamerou jedl, což bylo ještě absurdnější, neboť se tradovalo, že jej nikdy nikdo jíst neviděl.
Když Leth konečně vyrazil z Evropy za oceán, zkusil štěstí a v New Yorku celkem bez problémů pronikl až do pověstné Factory. Zde zastihl Warhola při práci a dal se s ním do řeči. Vysvětlil mu svou myšlenku – zachytit ve filmu symboly Ameriky a tedy i jeho, hamburger a Heinz kečup. Warhol byl překvapivě nadšen a souhlasil s natáčením. Nakonec se jednalo o jeho oblíbenou stravu. V roce 1977 v rozhovoru pro časopis High Times Warhol odpověděl na otázku: “Co rád jíte?” lakonickou poznámkou: “Jen obyčejné jídlo. Obyčejné americké jídlo”
Jorgen Leth vše připravil druhý den ve studiu svého kamaráda na 5.avenue, obával se však že Warhol nakonec nedorazí. Ale přišel a byl připraven sehrát scénu, ve které jí typické americké jídlo. Režisér nakoupil řadu hamburgerů, ale na ten nejznámější zapomněl, respektive se domníval, že by se umělec nechtěl s touto značkou identifikovat. Avšak zmýlil se. „Kde je McDonald?“ udiveně se ptal Warhol a vše vypadalo, že bez své oblíbené značky z projektu nic nebude. Nakonec celkem bez reptání vzal za vděk Burger Kingem… a sehrál mlčky celou scénu. Na jejím konci po dlouhém váhání mladistvě vyhlížející umělecká superstar jen nesměle sdělí: “My name is Andy Warhol and I just finished eating a hamburger… Burger, New York”. Celou scénu můžete vidět ZDE.
Režie scény byla jednoduchá. Leth zvědavému Warholovi jen řekl: „Tenhle hamburger prostě musíte sníst – a když dojíte, měli byste říct do kamery, jak se jmenujete a co jste dělal.“ To se minimalistickému králi pop artu zamlouvalo a šel do toho. Warholův kladný vztah k americkému způsobu stravování byl známý. Jako syn chudých emigrantů obdivoval myšlenku, že v Americe všichni lidé konzumují v denním shonu stejné jídlo a pití. Bez ohledu na jejich společenský status… prezident stejně jako bezdomovec. Tak to alespoň Warhol vnímal a také ve svém díle glorifikoval. Sám ve své knize napsal: „Cola je cola a žádná suma peněz ti nemůže sehnat lepší colu než e ta, kterou pije vandrák na rohu.“
Jorgen Leth nakonec natočil celý film s názvem „66 scén z Ameriky“, kde zachytil „velké a malé věci, události a lidi, kteří se zúčastnili každodenních aktivit.“ Warholova scéna je nejdelší: po dobu 4 minut a 20 sekund sledujeme, jak zálibně jí Burger King Whopper s kečupem a bez dalších přísad. Prostě běžná americká scéna… kdyby však v ní neúčinkoval legendární umělec. A tak se stalo, že vedení firmy Burger King s odstupem času zajásalo. Použilo ke svým komerčním účelům v roce 2019 zkrácenou verzi v délce 45 sekund na slavném Super Bowlu. A po této reklamě shodou okolností (?) běžel spot „Coca cola je prostě coca cola.“ Andy Warhol by měl asi i v tomto případě radost.
P.S. Andy Warhol se k motivu „reklamního“ hamburgeru vrátil v polovině 80. let. Tate Gallery v Londýně nedávno dokonce uspořádala výstavu Andy Warhol: Hamburger 1985-86. V roce 2016 se jeden z jeho grafických listů s hamburgerem v černobílé variantě prodal v Christie´s za 106 250 amerických dolarů.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku