V nastalé virové situaci se řada prestižních galerií rozhodla divákům vyjít vstříc. Některé instituce již zpřístupnily své on-line výstavy a další programy, další se k tomuto kroku chystají. Výtvarná scéna se tak odehrává na internetu, ale tento trend bude součástí klasické nabídky i v budoucnu.
Národní galerie v Praze přidala symbolicky na svých stránkách roušku Eleonoře z Toleda – šlechtičny z 16. století na krásném obrazu ze svých sbírek. Tato instituce se tím na facebooku připojila k výzvě „Roušky všem“.
Muzea a galerie tedy zůstávají aktivní a hledají nové komunikační cesty. Například Muzeum umění a designu v Benešově (MuD) diváky seznamuje každým dnem s jedním dílem ze svých depozitářů. Také další galerie představují v různých formách něco ze svých sbírek či aktivit (ostatně této možnosti napomáhá světový trend: digitalizovat a prezentovat své umělecké artefakty).
Národní galerie navíc plánuje streaming (on-line přenosy) z vybraných výstav. Konkrétně se například jedná o virtuální prohlídku Stanislava Kolíbala ve Veletržním paláci, která v jakémsi „remaku“ připomíná umělcovo loňské vystoupení na Benátském bienále. To se má zprovoznit začátkem příštího týdne. Prozatím nabízí svůj digitální archiv na adresu sbirky.ngprague.cz.
Také Galerie hlavního města Prahy zpřístupňuje na facebooku své akce – nyní nabízí výstavu Devětsilu, která bude rozšířena o komentovanou prohlídku a také nabídne záznamy doprovodných programů.
Své plány má i Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, které již nyní nabízí fotodokumentaci svých výstav, ale i část sbírkového fondu na portálu Sbírky.cz. Podobně hodlá udržet zájem diváků například Moravská galerie v Brně nebo Centrum současného umění DOX: na YouTube si mohou zájemci v doprovodu umělce Jiřího Davida doprovodu Jiřího Davida prohlédnout jeho výstavu nebo ohlédnutí za výstavami výtvarníka Petra Síse či příběh točitého schodiště Evy Jiřičné. Stávající výstavy DOX hodlá ve fyzické podobě prodloužit a otevřít hned, až budou veřejnosti přístupné.
Pozadu nezůstane ani Galerie Rudolfinum se svou webovou nabídkou, dále brněnská Fait Gallery či kutnohorský GASK – Galerie středočeského kraje, se svou video nabídkou a mimořádně kvalitní on-line také své sbírkové fondy.. O virtuálních prohlídkách aktuálně uvažuje také Galerie výtvarného umění v Ostravě a řada dalších institucí. Dále můžeme jmenovat Muzeum umění Olomouc či Oblastní galerie Liberec, ale i Národní muzeum v Praze, které slibuje mnohá atraktivní překvapení. Něco z toho lze již nyní zhlédnout na portálu eSbírky.cz.
Světové galerie rovněž vycházej vstříc tomuto novému trendu: nabízejí prohlídky svých stálých expozic díky službě Google Arts & Culture. A tak divákům nabízí vstup vídeňská Albertina nebo newyorská MoMA.
O dalších akcích a průběhu nabídky vás budeme informovat.
-red-
Diskuze k tomuto článku