• O Artrevue
  • Redakce
  • Pro média
  • Kontakt
Středa, 29 dubna, 2026
  • Přihlásit
  • Registrace
ArtRevue
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
  • Kalendář akcí
  • Výstavy
  • Téma
  • Příběhy
  • Výročí
  • Rozhovory
  • Art cesty
  • Dílo
  • Knihy
    • Recenze
    • E-shop
  • Videa
  • Tiskové zprávy
  • Kalendář akcí
  • Výstavy
  • Téma
  • Příběhy
  • Výročí
  • Rozhovory
  • Art cesty
  • Dílo
  • Knihy
    • Recenze
    • E-shop
  • Videa
  • Tiskové zprávy
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
ArtRevue
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
Národní galerie Praha otevírá tři nové výstavy

Národní galerie Praha otevírá tři nové výstavy

Autor: - red -
Před 4 roky
v rubrice Aktuálně
Doba čtení: 2 min
0
Sdílejte na FacebookuSdílejte na Twitteru

Národní galerie Praha dnes zahajuje podzimní sezónu slavnostním otevřením tří výstav ve Veletržním paláci. Nejzásadnější výstava nazvaná V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce představí portréty a autoportréty moderních umělců, kteří jsou zachyceni jako kuřáci cigaret, milovníci doutníků a dýmek. Na pozadí dobové kultury ukáže, jak tento typ zobrazení dokládal proměnu tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce. Kurátorkou výstavy je Petra Kolářová:

Emil Filla, Autoportrét s cigaretou, 1908, NGP

Co vedlo malíře Jana Preislera, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se na svých autoportrétech s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu ukáže, jak tento typ zobrazení vypovídal o proměně tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce.

REKLAMA
Bohumil Kubišta, Kuřák (Autoportrét), 1910, NGP

Výstava bude sledovat motiv zobrazení umělce jako kuřáka v českém výtvarném umění od baroka až po meziválečné období, zejména se zaměří na umění přelomu 19. a 20. století. V jednotlivých kapitolách se cigareta v rukou umělce stane symbolem dandyho (Anselm Feuerbach, Beneš Knüpfer), dekadenta (Edvard Munch, Karel Hlaváček) a symbolistního tvůrce (Jan Preisler, František Kupka). Dýmka se jako atribut malíře a básníka objeví v obrazech kubistů (Pablo Picasso, Bohumil Kubišta, Emil Filla), v karikaturách meziválečné avantgardy (Adolf Hoffmeister) nebo u Josefa Váchala. Zvláštní oddíl bude věnován vizualizaci dýmu ve výtvarném umění a zobrazení ženy-kuřačky (Karel Špillar, Alfons Mucha). Na výstavě bude zastoupena také fotografie (František Drtikol, Josef Sudek a Jaroslav Rössler) a užité umění, které nastíní širší kontext dobové kultury kouření.

František Kupka, Vlastní podobizna, 1910, NGP

 Cílem je představit téma v mezinárodních souvislostech, k čemuž přispějí významné zahraniční zápůjčky děl Édouarda Maneta, Edvarda Muncha či Jamese Ensora z Musée d’Orsay v Paříži, z Munchova muzea v Oslu a z Kunsthaus v Curychu. Neméně důležitou součástí přehlídky budou díla ze sbírek Národní galerie, ale také zápůjčky z českých veřejných institucí či od soukromých sběratelů.

Čtěte také

Žádný článek není k dispozici
Jan Preisler, Autoportrét, 1902 – 03


K výstavě bude vydán souhrnný průvodce i obsáhlý obrazový katalog v české a anglické verzi.

Kurátorka: Petra Kolářová

Veletržní palác ⁠–⁠ 1. patro, Národní galerie Praha
Kurátorka: Petra Kolářová

Další nové výstavy: Ve 3. patře uvede NGP ve spolupráci s Fotograf Festivalem jeho doposud největší výstavní projekt s názvem Nikdo sem nepatří víc než vy, který sleduje umělecké tendence zpochybňující nacionalistické narativy i jejich utváření a manipulaci pro kulturní a politické účely. Mezanin a Malou dvoranu zaplní práce laureátů a laureátek 33. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, kterými jsou Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Radakulan, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek.

-red-

foto: NGP

Tagy: Národní galerie

Relevantní články

Žádný článek není k dispozici

Diskuze k tomuto článku

Nejčtenější ...

  • Karel Hynek Mácha: Máj / Aleš, Toyen, Zrzavý, Sýkora

    Karel Hynek Mácha: Máj / Aleš, Toyen, Zrzavý, Sýkora

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Olbram Zoubek a Eva Kmentová / výročí a výstava

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Jan Kotík a Ladislav Novák: O lapání nepolapitelného

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Slavný William Kentridge: pocta Kafkovi v Kunsthalle

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Psí sochy Františka Skály a Veroniky Psotkové / Zlín

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0

Sledujte nás

ArtRevue

© 2019 ArtRevue

Spolupráce

  • O Artrevue
  • Redakce
  • Pro média
  • Kontakt

Sledujte nás

Vítejte zpět!

Přihlaste se do svého účtu níže

Zapomněli jste heslo? Registrace

Vytvořit nový účet!

Prosím vyplňte pole níže, heslo Vám bude automaticky vygenerováno.

Všechna pole jsou povinná Přihlásit se

Vložte heslo

Prosím vložte své uživatelské jméno nebo email pro reset hesla.

Přihlásit se
  • Přihlásit
  • Registrace
  • Košík
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
  • Kalendář akcí
  • Výstavy
  • Téma
  • Profil
  • Příběhy
  • Výročí
  • Rozhovory
  • Art cesty
  • Dílo
  • Knihy
    • Recenze
    • E-shop
  • Videa

© 2019 ArtRevue

NOVINKA

Spustili jsme e-shop knih o výtvarném umění

Přejděte na e-shop