„Národní galerie“ v Amsterdamu, tedy slavné Rijksmuseum, nabízí novou značně rozšířenou porci online umění. V tomto počínání patří mezi nejlepší na světě. Pandemie umění nezabrání. Digitalizaci a zpřístupnění svých sbírek pro diváky věnuje tato instituce mimořádnou pozornost. Myslí na diváky v mnoha ohledech. Přes velké množství artefaktů se v nabídce neztratíte. Buď hledáte cíleně sami (třeba podle autora, námětu, oboru, období atd.) nebo vás program sám navede či vám bude nápomocen. K samozřejmostem patří, že si reprodukce uměleckých děl můžete stáhnout, ba dokonce upravit. Již vstupní stránka vám nabídne možnou selekci či specifický výběr prohlídky.
V online sbírce Rijksmusea známé jako Rijks Studio lze snadno vyhledávat podle interpreta, typu objektu, období a místa. Můžete pohodlně z domova, ostatně budova v Amsterdamu má být zavřena do 19. ledna.
Rijksmuseum mělo vloni nejnižší návštěvnost od roku 1964. Jeho „digitální publikum“ však rostlo mílovými kroky. Museum uvádí, že v loňském roce navštívilo jeho webovou online nabídku 5, 5 milionu unikátních návštěvníků. To představuje nárůst 23 procent v počtu sledujících na sociálních sítích. A reálné, respektive fyzické návštěvy? Počet vykazuje pokles o 2 miliony na pouhých 686 553 hhostů.
Silná online návštěvnost ještě zesílila pro doplnění a vylepšení stránek, které museum provedlo nedávno – v prosinci minulého roku. Rijks Studio, které zahájilo svou činnost roku 2012, se dostalo na špičkovou úroveň. A z původních 125 000 položek jich nyní nabízí 709 958. Jedná se o kresby, tisky, obrazy, sochy, designová díla a další umělecké skvosty, které jsou zde volně (po registraci) k dispozici.
Většina uměleckých děl je na fotografiích s vysokým rozlišením. Největším obrazem je bezpochyby Rembrandtova Noční hlídka zaznamenaná na snímku o kvalitě 44, 8 gigapixelů. Tato mimořádná fotodokumentace byla pořízena během konzervátorských prací a skládá se z 528 jednotlivých záběrů slavné malby. Tu si můžete přiblížit do dosud nevídaných detailů.
O co je v Rijks Studiu největší zájem?
- místo: Mlékařka (1660) Johannese Vermeera
2. místo: Rembrandtova Noční hlídka (1642)
3. místo: Ohrožená labuť (1650) od Jan Asselijna.
Příklad komentáře k obrazu: Labuť divoce brání hnízdo proti psovi. V pozdějších stoletích byla tato rvačka interpretována jako politická alegorie: bílá labuť měla symbolizovat nizozemského státníka Johana de Witta (zavražděného v roce 1672), který chránil zemi před jejími nepřáteli. To byl význam přisuzovaný malbě, když se v roce 1880 stala vůbec první akvizicí, která vstoupila do Nationale Kunstgalerij (předchůdce Rijksmuseum).
Samozřejmě, že u fotografií nechybí popisky, krátké komentáře o díle, případně i audio informace či zajímavosti.
-red-
Foto: Rijksmuseum Amsterdam a archiv
Diskuze k tomuto článku