Mácha na Petříně září novotou: Pražané a Galerie hlavního města Prahy spojili síly a společně opravují sochy a pomníky… Jedna z nejznámějších soch pražského veřejného prostoru – petřínský pomník Karla Hynka Máchy od sochaře Josefa Václava Myslbeka z roku 1912 – se dočkala zrestaurování za 250 000 Kč. Jde o první sochu, jež byla opravena díky veřejné sbírce Adoptuj sochu, kterou uspořádala Galerie hlavního města Prahy (GHMP). GHMP se tak snaží rozšířit povědomí veřejnosti o osudech vybraných pražských soch, kterých má ve správě více než 250, a umožnit jí přímo se na těchto osudech podílet. Aktuálně lze přispět na opravu sochy Hokejista, umístěné při vstupu do zimní sportovní haly v Praze na Výstavišti. Souběžně s projektem Adoptuj sochu, jenž se věnuje sochám poničeným časem i přírodními živly, mohou lidé přispět na sbírku Antivandal, která se – jak z názvu vyplývá – soustředí na plastiky poničené vandaly. Více informací o sbírkách je k nalezení na webu ghmp.cz.

Statue of K. H. Mácha, Josef Václav Myslbek, A. Balšánek, restoration process_overall view
„GHMP je správcem více jak 250 soch ve veřejném prostoru hl. města, včetně např. soch na Karlově mostě. Díky naší soustavné péči o sochy, pomníky, objekty a pamětní desky se postupně celý soubor dostává do dobré kondice. Je to ale proces, který nikdy nekončí, protože vliv počasí a nečistoty v ovzduší působí nejen na jejich povrch neustále. Trápí nás však také vandalismus a neúcta k historickým i současným dílům. Ty se nevyhnou dokonce ani těm nejvýznamnějším barokním památkám. Prostřednictvím naší nové platformy bychom rádi oslovili veřejnost, aby se stala aktivní součástí péče o veřejné plastiky a podpořila naše úsilí o jejich reprezentativní stav. Je to nejen vizitka GHMP a magistrátu, který nám tuto roli svěřil, je to vizitka kulturnosti nás všech,“ dodává Magdalena Juříková, ředitelka GHMP.
Adoptuj sochu
Cílem projektu Adoptuj sochu je nejen finančně podpořit restaurování vybraných soch v daném roce. Jedná o příležitost, jak zapojit veřejnost do péče o sochy, ale i předat jí touto formou informace o obsáhlé činnosti Galerie na tomto poli či o historických příbězích jednotlivých soch. Jako vlajkový projekt pro rok 2025 GHMP zvolila restaurování na Petříně stojící bronzové sochy Karla Hynka Máchy od J. V. Myslbeka. Jde o jednu z vůbec nejznámějších plastik ve veřejném prostoru. Vzhledem ke svému umístění se pomník stává častou obětí biologického napadení, a proto je nutná jeho pravidelná údržba. Náklady na opravu byly odhadnuty na 250 000 Kč. Během dvou měsíců Pražané přispěli částkou přesahující 180 000 Kč.
Jako poděkování přispěvatelům jsme zároveň připravili prvomájovou procházku. Přispěvatelům na tomto neformálním setkání osobně poděkuje ředitelka GHMP Magdalena Juříková a následovat bude procházka po sochách na Petříně s komentářem kurátorky a vedoucí Oddělení Umění ve veřejném prostoru GHMP, Marie Foltýnové.
Antivandal
Projekt Adoptuj sochu je obecně zaměřen na díla, jejichž poškození či znečištění jsou způsobeny časem a přírodními živly. Sesterský program Antivandal je ve svém zacílení méně konkrétní. Prostřednictvím celoroční sbírky, bez stanovení cílové částky, GHMP tímto způsobem zajistí prostředky na čištění soch, které byly poznamenány lidskou rukou (graffiti, škrábání…). Komise složená z odborníků na konci každého roku rozhodne o rozdělení sumy mezi ty nejnaléhavější případy. Druhým cílem tohoto projektu je upozornit na výši nákladů, které s sebou odstranění takového poničení nese pro veřejný rozpočet.
„Jen Karlův most se každoročně stane obětí několika excesů a sprejerských útoků. Po celé Praze kvůli posprejování, počmárání nebo rýhám vznikají škody za stovky tisíc korun. Čištění sprejerského barviva navíc není vždy jednoduchou záležitostí. Různé povrchy reagují vždy jinak. Někdy se podaří odstranit barvu beze stop, jindy bohužel zůstane barevný stín hluboko ve struktuře materiálu díla,“ objasňuje Juříková.

Hockey Player, Zdeněk Němeček_photo by Jiří Thýn, 2020
Projekt Adoptuj sochu pokračuje sbírkou na další dílo, je jím holešovický Hokejista Zdeňka Němečka, následovat bude Odpočívající (sedící dívka) Jaroslava Horejce z ostrova Štvanice a Mojžíš Františka Bílka na pražském Josefově.
Socha Hokejista, umístěná při vstupu do zimní sportovní haly v Praze na Výstavišti, vítá návštěvníky už od roku 1985. Je dílem sochaře Zdeňka Němečka, který svou celoživotní sochařskou tvorbu úzce spojil se sportovní tématikou. Do péče galerie se socha dostala v roce 2022.

Hockey Player, Zdeněk Němeček, pedestal detail
„Projekty Adoptuj sochu a Antivandal jsou jedinečnou příležitostí, jak propojit odborníky s veřejností a společně posílit vztah nás všech k hlavnímu městu. Podle mého názoru roste díky zapojení lidí do ochrany veřejného prostoru pocit sounáležitosti, odpovědnosti a ctění kulturního odkazu. A proto věřím, že díky tomuto společnému úsilí bude Praha kulturně ještě živější pro všechny, kdo ji milují,“ říká pražský náměstek pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare JUDr. Jiří Pospíšil.
Webové stránky sbírek: https://www.ghmp.cz/adoptuj-sochu/
-red-
foto: GHMP, Jiří Thýn
Diskuze k tomuto článku