Cestovatel Miroslav Zikmund, který oslavil nedávno své 102. narozeniny, je světoběžník, ale jeho domov je spojen se Zlínem. Zde se také nalézá jeho pověstný dům – dnes již kulturní památka, která by se měla otevřít veřejnosti. O tento objekt se bude starat Nadační fond Zikmundova vila, zahajující svou činnost symbolicky letos v den cestovatelových narozenin – 14. února 2021. Předsedou se stal zlínský podnikatel Čestmír Vančura, jenž je také prezidentem Zlínského filmového festivalu.
Tato instituce se také postará o nutnou, avšak šetrnou rekonstrukci objektu. Do budoucna se počítá nejen s prohlídkami zajímavých interiérů, ale i s pořádáním kulturních či společenských událostí. V prvé řadě by ale vila měla ukazovat na život a dílo světoznámého cestovatele. Ten zde zanechal zařízený stylový interiér, tisíce knih a stovky předmětů dovezených z cest.
Pozornost si zaslouží i historie samotné vily spojené s prvními obyvateli – Josefem Januštíkem či Elmarem Klosem; rovněž architekty, staviteli a slavnými návštěvníky. Původně funkcionalistický dům byl postaven v letech 1933 – 35 na zlínských Nivách firmou Baťa a sloužil okresnímu hejtmanovi a vládnímu radovi Januštíkovi. Zikmund koupil vilu v roce 1953. Od té doby sloužil rovněž jako útočiště umělců, spisovatelů a příslušníků disentu. Za téměř 70 let se vila – dosud Zikmundovo stálé bydliště – téměř nezměnila.
Náklady spojené s rekonstrukcí se odhadují na 20 milionů korun a první návštěvníky by dům mohl uvítat příští rok. „Období do zpřístupnění domu veřejnosti chceme využít kromě jiného i na inventarizaci a postupnou digitalizaci materiálů, které jsou součástí vily a také některých projektů, jež plánujeme,“ uvedla ředitelka nadačního fondu Magdaléna Hladká.
Podle architekta Petra Všetečky by dům měl zůstat v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. „Každodennost by měla být patrná, člověk by měl mít pocit, že je na návštěvě, ne v muzeu,“ uvedl Všetečka. Veřejnosti by mělo sloužit zejména zamýšlené návštěvnické centrum v suterénu.
„Věřím, že Zikmundova vila bude spojovat a poutat nejen zájemce o cestování, ale i architekturu, umění a kulturu všeobecně. A snad se podaří i to možná nejdůležitější: že poznání z mého života a ze společné práce s Jirkou Hanzelkou podpořené přátelstvím a úctou přispěje Zlínu a naší společnosti k lepšímu životu,“ uvedl Miroslav Zikmund.
-red-
Foto: ČT a archiv
Diskuze k tomuto článku