Jak vidno, některé obyvatele měst děsí sochy. Asteroid Michala Gabriela, jak jsme včera referovali, budí nyní emoce v Brně a podobně je na tom v těchto dnech jeho „Tvrdohlavý“ kolega Čestmír Suška. Také on na pozvání radních nechává své sochařské objekty putovat po různých místech. Výběr artefaktů ze souboru nazvaného Rezavé květy se v minulosti ocitl například v Plzni nebo ve Slaném. Nyní se jeho slavné plastiky nacházejí v Novém Městě na Moravě. A zase poprask!
Pod titulkem Umění nebo šrot? Rozřezané nádrže v ulicích Nového města vzbudily emoce zaznamenává místní deník různé – a zpravidla vyhrocené – reakce diváků a rádoby odborných kritiků. Ostatně, je to v jejich městě „novém“ a spíše tedy konzervativním. Ale tato zkušenost se současným uměním je podobná i jinde. Mohlo by se zdát, že umělecká scéna žije v jakési bublině, ale věc je složitější (a historicky se více či méně opakující). Otázkou však je, co by místní (pakliže vůbec) rádi viděli za sochy, respektive za umění. Je to tedy spíše uzavřenost ducha.
Čestmír Suška o sochách z cyklu „Rezavé květy“: „Spojením delikátního vzoru s průmyslovou nádobou vznikají zajímavé skulptury se skrytými významy.” Čestmír Suška dále dodává: „Rád pracuji s hotovým tvarem, který buď vyrostl nebo ho někdo navrhl tak, aby fungoval, aniž by při tom myslel na krásu.”
Více se o kauze v Novém Městě na Moravě dočtete ZDE.
-red-
foto: Jura Plieštik a archiv
Diskuze k tomuto článku