Kde se objeví, tam vzbuzuje rozruch. Kolemjdoucí jej obdivují nebo odsuzují, někteří si nevědí s jeho nečekanou přítomností rady… a tak tento “úkaz” častují různými příměry. Nejčastějšími „lidovými“ přezdívkami jsou v tomto případě: Obří lejno, Ledovec, Asteroid, Hromada od krtka či Stříbrný drak. Autor tohoto zneklidňujícího zjevení se ale raduje: „Je to vtipné, ale čekal bych více fantazie. Stříbrný drak, to je úžasné. Je to mytologická bytost, a to naprosto zapadá do tohoto konceptu.“
O co se jedná? O sochu, objekt či kolos od známého umělce Michala Gabriela, která nyní vyvolává emoce v Brně. Je 3 metry vysoká a váží 6 tun. Na nynějším místě zůstane čtyři měsíce.
Umění je věc ošidná – to kvalitní klade otázky a narušuje zaběhnuté uvažování, někdy se vymyká popisnosti – a to je pro mnohé to nejhorší. Ptají se pak: co to má znamenat, vyjadřovat, představovat? To tedy v lepším případě. Někteří doslova popuzeni odhánějí pak v tuto chvíli od sebe možnost vlastního „čtení“ a uchylují se k přihlouplému přirovnávání, jen aby se sami nemuseli s artefaktem osobně konfrontovat.
Asteroid Michala Gabriela je tedy rovněž sociálním či psychologickým průzkumem-testem míry kultivovanosti, otevřenosti a svobodomyslnosti. Ale samozřejmě jsou zde i pozitivní reakce, jen se o nich méně referuje…
Asteroid je socha, která se nedávno objevila poblíž brněnského centra, je putovní „atrakcí“. K tomu mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová dodává: „Kolemjdoucí by se měli probudit a zjistit, o co vlastně jde.“
Tento sochařský objekt nejprve „zasáhl“ v letošním září Prahu na „Kulaťáku“, kam jej na čas autor zdarma zapůjčil. Před tím byl instalován těžkou technikou na Horním náměstí v Olomouci u příležitosti umělcových 60. narozenin a výstavy Nebeský posel a další sochy konané v Galerii Mona Lisa. „Jde o vesmírný balvan přenesený na Zem bez katastrofy, která by takovou návštěvu v realitě představovala. Dutá socha z nerezové oceli je usazena v prostoru jako menhir. Vnitřní prostor zůstává pro diváka nedostupný, povrch je tvořený strukturou ocelových lamel a opticky se proměňuje se změnou světla a okolí, působí jako zhmotnělý hologram“ vysvětluje svůj záměr Michal Gabriel. Co bude dále s tímto putovním kolosem, není prozatím jasné. Další tvorbu tohoto umělce mohli návštěvníci shlédnout na nedávné výstavě v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Zde byla představena pověstná „Tutschova sbírka“, kterou tato instituce zakoupila od dědiců významného brněnského sběratele.
Michal Gabriel (1960):
1978–82 Střední uměleckoprůmyslová škola Praha
1980–87 Akademie výtvarného umění v Praze – obor sochařství
1987 zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví
1995 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého
1998 nastupuje na místo vedoucí ateliéru sochařství na FaVU VUT v Brně
2001 habilitován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
2007 byl zvolen děkanem FaVU VUT v Brně
V roce 2009 jmenován profesorem
-red-
Foto: archiv
Diskuze k tomuto článku