Londýnská Tate Modern oznámila, že pro velký zájem prodlužuje výstavu Infinity Mirrored Room, kterou vytvořila letos 93letá japonská umělkyně Yayoi Kusama. Tato žijící legenda zde představuje svá díla – instalace vtahující návštěvníky do úchvatných snových světů. Nyní lze tedy tuto velkolepou podívanou plnou svítících barevných teček, křišťálových lustrů a hry zrcadel shlédnout v Londýně až do konce srpna 2023.
Výstava představuje jakýsi nekonečný zrcadlový prostor plný zářivého života – jednu z dosud největších instalací světoznámé výtvarnice. „Zrcadla, vodní hladina, zdánlivě bezbřehý vesmír na celoplošné expozici pod názvem Chandelier of Grief všechny jistě vtáhne a okouzlí,“ libují si kurátoři úspěšné akce.
Rozmístění zrcadel i motivů pestrobarevných teček připomíná ikonické rané dílo Kusamy nazvané Peep Show nebo Endless Love Show z roku 1966. Tvorba dokládá celoživotní posedlost umělkyně konceptem nekonečného opakování, přičemž využívá formálních vlastností zrcadlových odrazů a iluzí rozpínajícího se vesmíru.
Součástí výstavy v Tate Modern je rovněž menší doprovodná přehlídka fotografií a filmů, z nichž některé jsou na veřejnosti prezentovány vůbec poprvé. Návštěvníci tímto způsobem mohou virtuálně zavítat do ateliérů Kusamy a prohlédnout si způsob jejího tvoření. Jeden nedávno objevený film navíc vůbec poprvé ukazuje umělkyni při tvorbě v 60. letech v jejím newyorském ateliéru. Zaznamenány jsou zde například první sochařské práce, uvádí se v souvislosti s londýnskou přehlídkou. Video o výstavě, tvorbě i životě umělkyně naleznete ZDE.
Yayoi Kusama se narodila v japonském Matsumoto a na mezinárodní uměleckou scénu vstoupila na počátku 60. let, když se přestěhovala do New Yorku. Její záběr byl od počátku široký: věnovala se instalaci, malbě, sochařství, konceptu, módnímu designu a psaní. V 70. letech se pohybovala více v Tokiu a ve své tvorbě prolínala celou řadu vlivů či atributů (feminismus, surrealismus, minimalismus, pop art apod.) s psychologickým či sexuálním podtextem. Kusama byla již v průběhu 20. století označována za jednu z nejdůležitějších umělkyň, ve 21. století se stala navíc jednou z nejprodávanějších autorek moderního, respektive současného umění.
V 70. letech přesto zažila období, během kterého byla její práce z velké části zapomenuta. V té době se stáhla, neboť se objevily první psychické obtíže. Oživení zájmu přišlo po roce 1980, kdy se vrátilo její aktivní umění zpět na veřejnost; Kusama pokračovala v tvorbě – nejnověji zejména s instalacemi v různých muzeích po celém světě.
Kusama otevřeně bojuje se svým duševním zdravím – od roku 1970 pobývá v léčebně, kterou však denně opouští, aby se vydala pracovat do svého nedalekého ateliéru. Umění se stalo její terapií ztišující dlouhodobé problémy. “Každý den bojuji s bolestí, úzkostí a strachem – je to jediná metoda, kterou jsem našla… umění mi pomáhá ulevit si od nemoci a trochu důstojněji žít“, řekla v rozhovoru z roku 2012.
V posledních letech zažívá revival nastartovaný zvláště jejím „dýňovým obdobím“… Po úspěchu japonského pavilonu na Benátském bienále v roce 1993, kde představila oslnivé zrcadlové místnosti plné malých dýňových soch… se stala světovou hvězdou. Dýně pro ni představovala jakési alter-ego nebo autoportrét a vděčný výrazový prostředek. Její pozdější instalace I’m Here, but Nothing (2000–2008) je zas jednoduše zařízená místnost skládající se ze stolu a židlí, prostírání a lahví, křesel a koberců… a ovšem: již se stovkami fluorescenčních puntíků.
Nekonečno a sebezničení jsou dvě hlavní opakující se témata v práci Kusama, která zdůrazňují její obsedantní používání vzorů teček a sítí pokrývající okolní povrchy, stejně jako zrcadla, která vytvářejí závratné zobrazení iluzí a opakování.
A v poslední době následovala celá řada instalací, výstav a úspěchů. Z nejnovějších připomeňme listopad 2021, kdy debutovala v Telavivském muzeu umění s monumentální výstavou, která nabízela přehlednou retrospektivu hlavních tvůrčích období Kusamy za posledních 70 let. Jednalo se o expozici s přibližně 200 díly a čtyřmi nekonečnými místnostmi (jedinečné zrcadlové instalace). Expozice se rozprostírala na téměř 3 000 metrech čtverečních.
Kusama se stala globální značkou, a dokonce i celebrity jako Katy Perry či Adele vystupovaly uvnitř jejích uměleckých děl. Je také známá komerční spoluprací s luxusními značkami. Její partnerství s Louis Vuitton prý dramaticky zvýšilo povědomí a zájem o její práci.
-red-
foto: archiv a Tate Modern London
Diskuze k tomuto článku