Alšova jihočeská galerie nyní nabízí v prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou výběr z rozsáhlé soukromé sbírky. Výstava nese název MEN – mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka a je tematickým výběrem z celé rozsáhlé kolekce tohoto olomouckého sběratele a galeristy.
Výstava v AJG poprvé v její historii představuje sbírku Roberta Runtáka z odlišného úhlu než tomu bylo doposud v předešlých třech výstavních projektech. Představena je jedna ze zásadních podsbírek celé rozsáhlé kolekce a to konkrétně práce, jejichž těžištěm je vyobrazení mužského těla. Nepůjde o prostý výčet autorů a děl. Výstava nabízí čtyři tematické celky, které každý jinak, avšak nikoli striktně separovaně, akcentuje muže a mužská těla jako nosný bod. Široká škála autorů posledních přibližně sto dvaceti let, napříč technikami, podrobí muže jako výrazový prvek a fenomén, určitému zkoumání na pozadí stylových, historických a částečně také společenských kulis. Nepůjde pouze o autory domácího, nebo chcete-li československého okruhu, ale spektrum umělců je částečně rozšířeno o mezinárodní kontext.
Výstava MEN je sondou do jedné z největších soukromých sbírek nejen u nás, ale v podstatě celém středoevropském prostoru. Akcentuje malou součást sbírky, zaměřenou na znázornění mužského těla. Výstava nebude chronologickou sondou do nasbíraných uměleckých děl. Zaměří se na nosná témata, z nichž se obecný autorský pohled na muže (těla) skládá. Časový úsek představených prací zachycuje období od konce 19. století do aktuální současnosti. Výstava nebude omezena jen médiem malby a kresby, ale představena bude také fotografie, plastika a video. Představeno bude okolo 75 autorů a více než 100 uměleckých děl. Zásadní součástí projektu bude poměrně rozsáhlý katalog, který detailněji představí soubory a témata. Autorka vizuálu výstavy a katalogu je Jana Vahalíková, která celé téma uchopila velmi elegantně. Rafinovaná architektura výstavy, kterou navrhl Miroslav Vavřina, pomáhá v rozčlenění témat, čtyři tematické celky jsou rozlišeny barevným laděním a návštěvníka tak plynule doprovází celou expozicí.
Ve Sbírce Roberta Runtáka se nachází více jak dva tisíce uměleckých děl. Sbírka je budována již téměř patnáct let a od počátku je považována za organismus s několika dominantními strukturami. Pracovat se sbírkou se dá nejrůznějšími způsoby. Je možné ji dokumentovat, třídit nebo neúnavně budovat. Vždy však platí, že jde o potýkání se s organismem, který vyžaduje zvláštní zacházení. Svůj prostor a především svůj čas. Čas, který je to jediné, co nelze ošidit a nahradit. Čas, který nakonec prokazatelně ukáže, co má a nemá smysl.
Tato podsbírka, kterou představí Alšova jihočeská galerie, je jistým, a v mnoha ohledech pochopitelným, zdrojem odlišné radosti. Jak ze sbírání, tak především z vizuality a estetiky získaných děl, z jejich energie, naturelu a vnitřní, nezobrazivé komunikace mezi dílem a sběratelem. V tomto ohledu je výstava MEN velmi intimní a provokativní současně. Mezi vystavujícími je řada nejen českých renomovaných autorů, ale i umělců, jejichž jména rezonují v evropském kontextu.
Mezi zastoupenými autory budou například: Michal Pěchouček, Alexandr Tinei, Ivan Pinkava, Matouš Háša, Andrej Dúbravský, David Černý, Max Švabinský, Ivana Lomová, Dita Pepe, Zbyněk Sedlecký, Ivan Ouhel a další renomovaní umělci.
MEN | mužské tělo ve sbírce roberta runtáka
kurátor | jan kudrna
vernisáž | 21. 5. 2022 | 14:00
výstava | 22. 5. – 2. 10. 2022 | 9:00 – 18:00 hodin
zámecká jízdárna | hluboká nad vltavou
P.S. “Tato galerie hostí velkorysou výstavu Mužské tělo ve sbírce Roberta Runtáka. Muže, který se netají náklonností ke stejnému pohlaví a který díky této orientaci dovede zajímavě akcentovat nejen estetickou vytříbenost tématu, k jehož citlivosti může být většinové publikum méně vnímavé, ale také otevírá vytříbený pohled na explicitní motivy, jejichž koncentrace působí nezvykle vznešeně. Možná jsme od časů antiky ztratili přirozenou schopnost obdivovat mužskou krásu a zatížili jsme téma dekadentním příběhem čehosi zakázaného,” píše trefné zamyšlení k výstavě, tématu i výstavní dramaturgii na svém fb Patrik Šimon.
-red-
foto: AJG a archiv
Diskuze k tomuto článku