V letech 1989 až 1992 působila undergroundová výtvarná skupina Přirození, která ovlivnila porevoluční ostravskou uměleckou scénu. Tvorbu jejích členů i přátel teď představuje retrospektivní výstava, kterou můžete navštívit v ostravském Domě umění. Jak expozice ukazuje, „mladí divocí“ se nebáli svobody, přirozenosti ani trapnosti…
Po rozpadu skupiny její členové vystavovali společně jen dvakrát, a to v Ostravě na výstavě Přirození po deseti letech v antikvariátu Černý pavouk roku 1999 a Přirození po dvaceti letech v Minikině Kavárně v roce 2010.
Nyní se protagonisté po 30 letech vrací k minulosti svými dobovými díly, artefakty, archivními materiály, včetně fotografií a manifestu – ale také v nově vydané publikaci. Autorkou je kurátorka výstavy Renata Skřebská:
Výstavní projekt představuje umělecký vývoj výtvarné skupiny Přirození, která působila v letech 1989–1992 a jejíž pozdější členové hráli od druhé poloviny 80. let 20. století významnou roli v rámci celorepublikové svobodné tvorby mimo oficiální scénu.
Veřejná vystoupení skupiny Přirození byla na svou dobu odvážným počinem v hledání identity umělce, upozorněním na neúprosnou situaci v umění, požadavkem svobodné tvorby, který vycházel z regionu pod silným ideologickým dozorem, a v neposlední řadě sebevědomým otevřením vlastní umělecké cesty. Mladá generace vstupující do ostravského vakua se aktivovala na platformě undergroundového společenství, které umožňovalo požadovanou svobodu, nejčastěji se jednalo o výstavy v bytech, ateliérech a na haldě Ema.
Ke stěžejním okamžikům patřila jednodenní výstava „Ahoj lidé,“ která se uskutečnila v podchodu k Ústřednímu autobusovému nádraží v Ostravě. Akce byla nebývalého rozsahu, nezvykle svobodná a vedla k založení umělecko-literární skupiny Přirození (1989–1992), která byla složená z umělců, jež působili v Ostravě.
Během působení skupiny se členy stali výtvarníci Daniel Balabán, Zdeněk Janošec Benda, Petr Pastrňák, Hana Puchová, Jiří Surůvka, Pavel a Helena Šmídovi a literát Jan Balabán, který byl vedle své literární činnosti ve své podstatě teoretikem skupiny. Důležitou postavou byl také mikrobiolog Vladislav Holec, který se stal kurátorem a galeristou, neúnavným iniciátorem a organizátorem kulturních akcí. Jeho dům se stal místem setkávání umělců, kde mohli čerpat ze svobodného poznávání a vystavovat.
Renata Skřebská
Přirození / 1989–1992 / Ostravští divocí
Galerie výtvarného umění v Ostravě: 21. 9. – 31. 12. 2022
Výstavu doprovodí komentované prohlídky s kurátorkou 18. 10., 15. 11. a 8. 12. v 17 hodin. Nutná je rezervace předem na www.gvuo.cz. V rámci výstavy se uskuteční ve čtvrtek 10. 11. také komponovaný večer, složený z dialogů členů skupiny a dobových filmových i hudebních projekcí.
foto: GVUO a archiv
Diskuze k tomuto článku