Jeptiška Wendy Beckett žila v klauzuře svého karavanu ukrytého opodál karmelitského kláštera. Byla šťastná, moudrá a charismatická. Její víra jí nebránila milovat, chápat a vykládat moderní umění včetně Andy Warhola.
Nestala se však svým nezvyklým počínáním jen atrakcí. Studovala na Oxfordu literaturu a zajímala se systematicky také o malířství, které vnímala s nevšední empatií a přirozeností. Obešla se od intelektuálních manýr, aniž by však sklouzla k pouhé „dojmologii“. Její veřejná vystoupení s nezaměnitelným přednesem (jakési krátké esejistické přednášky) si získaly díky televiznímu vysílání BBC příznivce po celém světě. Sestra Wendy, která zemřela před dvěma lety, zpopularizovala umění jako málokdo. Její skromný, avšak podmanivý hlas nutí publikum naslouchat jasným komentářům a zamyšlením nad uměleckými díly.
Sestra Wendy Beckett se narodila roku 1930 v Jihoafrické republice, ale vyrůstala ve skotském Edinburgu. Do řádu sester Panny Marie vstoupila v roce v roce 1946 a byla poslána do Anglie, kde započala svůj noviciát. Vedle toho se ovšem dále vzdělávala ve výtvarném umění a historii.
Po četných cestách, ale i nastalých zdravotních potížích se uchýlila jako poustevnice poblíž karmelitánského kláštera, který ji ochraňoval. Svůj čas zde věnovala nejen modlitbám, ale i překladům středověkých latinských rukopisů a psaním publikací o dějinách umění – od byzantského období přes Paula Gaugina až po abstrakci či pop art.
Na otázky, proč se tímto pro duchovenstvo nezvyklým tématem zabývá, odpovídala: „Věřím, že se schopností vnímat umění se všichni rodíme. Mnozí z nás ovšem nemají to štěstí, aby podobný vklad rozvinuli. Řadu lidí odrazuje od pohledu na obraz jejich vlastní obava, že o něm nic nevědí. Jistě, dívat se, to je odpovědnost každého z nás a žádná rada (rozhodně ne ta moje) jí z nás nemůže sejmout. Jenomže znalost k nám přichází zvenčí, čtením, nasloucháním a prohlížením. Víme-li, že víme, možná se odvážíme podívat. Láska a znalost jdou ruku v ruce, pokud milujeme, chceme vždy také vědět; proto moje knihy o výtvarném umění uspějí jen tehdy, pokud čtenáře vyprovokují, aby více četl, získával větší rozhled, více měl umění rád a samozřejmě byl šťastnější.“
Z více něž 15 publikací i u nás snad známé autorky vyšly v české překladu dva tituly: „Toulky světem malířství“ a „1000 nejkrásnějších obrazů historie sestry W. B.“
Knihy o umění začala tato žena psát v roce 1980. K televizním pořadům se dostala náhodou, když jí roku 1991 v jedné galerii slyšeli vyprávět před obrazem pracovníci BBC; a ředitel Jonty Claypole byl pak z „objevu“ nadšen. Spolupráce začala jejím dokumentem pořízeným v Národní galerii v Londýně. V 90. letech se jeptiška / kunsthistorička stala televizní „hvězdou“, ale na natáčení nadále dojížděla ze svého poustevnického karavanu u Norfolku. Své výdělky dávala karmelitánskému řádu. Natočila několik TV řad cyklu o umění, jezdila do světových muzeí a galerií, z kterých diváky provázela před vybranými díly.
Jedna z ukázek: Wendy Beckett v pořadu BBC o Marku Rotkovi a Andy Warholovi: ZDE
-rw-
foto: BBC
Diskuze k tomuto článku