Pražský Karlův most střeží třicet kamenných soch a sousoší. Většinou představují historické postavy, z nichž každá nějakým způsobem zasáhla do běhu světa a změnila ho k lepšímu. Je to pestrá společnost, skutečný výkvět Evropy. Duchovní působení světců, které přetrvává věky, mění Karlův most v neobyčejné místo. Můžeme tudy proběhnout s očima upřenýma na dlažbu. Anebo pomalu procházet mystickým koridorem a meditovat nad poselstvím svatých, kteří mlčky a trpělivě čekají na náš zájem… Nyní vychází v GHMP na toto téma kniha Mystický koridor od Aleny Ježkové s fotografiemi Jiřího Chalupy – v českém a anglickém jazyce (překlad Tomáš Míka) a v grafické úpravě Tomáše Nedomy.
Mystický koridor vypráví příběhy soch a sousoší z Karlova mostu. Nejsou to totiž jen kamenné figury, ale mnohdy i zpodobení historických osobností s nesmírně dobrodružnými osudy, které ve své době dokázaly pohnout světem..
Občanským jménem Alena Wagner se narodila 6.10.1966 v Praze. Vystudovala Filozofickou fakultu Karlovy univerzity obor čeština a pedagogika (1989) a doktorské studium na VŠUP v oboru teorie výtvarných umění (2007).
Působila jako nezávislá publicistka, posléze pracovala šest let v pozici reportérky, editorky a zástupkyně šéfredaktora týdeníku Reflex. V letech 2000 – 2002 zastávala funkci ředitelky Odboru public relations Magistrátu hl.m.Prahy. V této pozici iniciovala mezinárodní soutěž na dodnes užívané logo hl. m. Prahy. Posléze působila na řídících pozicích v PR a komunikačních agenturách REGTIME a AMI Corporate Design. Od roku 2005 je nezávislou konzultantkou v oboru médií a public relations. V prezidentských volbách 2018 zastávala pozici tiskové mluvčí a mediální poradkyně kandidáta Pavla Fischera. V prezidentských volbách 2023 zastává pozici manažerky volební kampaně Pavla Fischera. Je autorkou více než dvou desítek knih většinou zaměřených na popularizaci historie pro děti i dospělé.
V letech 2014 – 2018 působila jako zastupitelka městské části Praha 1. Spolupracuje s projektem Celé Česko čte dětem a je také ambasadorkou charitativního projektu Čtení pomáhá. Spolupracuje s Prague City Tourism na edici tiskovin pro dospělé a děti. Je dlouholetou patronkou knihovny v Kamenici nad Lipou.
GHMP: MYSTICKÝ KORIDOR
Publikace Mystický koridor odkrývá tajemství soch a sousoší na pražském Karlově mostě a přibližuje široké veřejnosti skutečný i legendární život světců, kteří byli jejich předobrazem. Kdo jsou ti lidé? Jak a čím změnili běh světa? A v čem spočívá mystický prožitek přechodu přes Karlův most?
Třicet soch a sousoší na Karlově mostě tvoří uměleckou galerii pod širým nebem, která nemá ve světě obdoby. Jedná se většinou o unikátní barokní díla zobrazující křesťanské světice a světce – patrony řeholních řádů, univerzitních fakult či mecenášů z řad šlechty či pražského měšťanstva, kteří ve své době financovali jejich vznik.
Jedinečné je, že na Karlově mostě se sešli svatí doslova z celé Evropy: kromě Čechů také Fran-couzi, Španělé, Italové, Portugalec, Maďarka, Belgičanka a Sicilan, Němec a Burgunďan, ale i Alžířané, Syřané, rodáci z dnešního Turecka a Izraelité. Za života prosluli jako učenci, filozofové, spisovatelé a kazatelé, jsou zde lékaři i právník, tesař a prorok, poustevníci, ošetřovatelky, léčitelé a konatelé zázraků. Dá se říci, že v podobě kamenných soch Karlův most střeží elita evropské historie.
Sochy byly na most osazovány od 2. poloviny 17. století. Některé z původních barokních sousoší byly v 19. století nahrazeny novými díly. Nejstarší a jediná bronzová socha na mostě z roku 1683 představuje sv. Jana Nepomuckého, „nejslavnějšího Čecha“. Nejmladším mostním sousoším je zpodobení svatých Cyrila a Metoděje instalované na most roku 1938.
Publikace Mystický koridor uvádí výčet všech mostních soch a sousoší a jejich stručný umělecko-historický popis, především se však zaměřuje na zobrazované osobnosti. Čtivou formou vypráví mnohdy dramatické osudy lidí, kteří za svého života prosluli výjimečnými činy či zázraky. Před čte-nářem se tak otevírá velké divadlo evropských dějin, v němž svatí sehráli významnou roli. Kniha je bohatě vybavena černobílými fotografiemi Jiřího Chalupy, který fotografoval sochy na Karlově mostě v průběhu posledních tří let. Fotografie detailů a atributů soch spolu s podrobným popisem jsou výbornou pomůckou pro pochopení leckdy složitých kamenných inscenací či výjevů. Čtenář tak má výjimečnou možnost „číst“ sochy svatých s podobným vhledem, jako člověk barokní doby.
Autorkou publikace Mystický koridor je spisovatelka Alena Ježková (1966), která má na svém kontě více než dvacet úspěšných titulů s historickou či pražskou tematikou, určených dětem i dospělým (77 pražských legend, Prahou kráčí lev, Staré pověsti české a moravské, Tichá srdce I a II, Karel IV. a jeho Praha, Strážci pražských ulic aj.)
„Ještě před 100 lety byly sochy na mostě samozřejmou součástí života Pražanů, kteří se k nim obraceli ve chvílích úzkosti, zdobili je květinami a zapalovali na jejich podstavcích prosebné svíčky,“ připomíná Ježková. „Dnes jsou sochy sice hojně fotografované návštěvníky Prahy, ale jejich skutečný význam zůstává spíše stranou. Je úžasné, že GHMP iniciovala vznik publikace, která zvídavým návštěvníkům nabízí mnohem víc.“
A odkud se vzal název Mystický koridor? „Mnoho mystiky je už v samotných sochařských dílech, která často ilustrují zázračné události či mystická vytržení. Pokud jsme vybaveni znalostmi a po-chopením života a působení svatých, může být přechod přes Karlův most skutečným mystickým zážitkem i pro nás,“ dodává Alena Ježková.
„Sochy Karlova mostu patří do široké rodiny veřejných plastik, které jako instituce spravujeme. A patří samozřejmě k těm nejvíce na očích. Chtěli jsme je představit z jiného úhlu pohledu než dosud, kdy jsme věnovali velkou pozornost zejména uměleckým kvalitám tohoto výjimečného sou-boru převážně barokních děl. Je to však zároveň galerie významných osobností, které zůstaly tak trochu v zapomnění pod příkrovem věhlasu, který most jako architektonický skvost vyvolává a osudy zde uctívaných svatých se v posledních letech z jeho příběhu jako celku tak trochu vytratily. Kniha také osvětluje pohnutky většiny donátorů, proč se rozhodli oslavit tu či onu postavu světice a světce. Alena Ježková byla pro nás pro tento úkol tou nejpovolanější, neboť je za ní ohromná popularizační práce v oblasti kulturních a církevních dějin Prahy,“ shrnuje za GHMP její ředitelka Magdalena Juříková.
„Sochy Karlova mostu nejenže neodmyslitelně zdobí nádherné panorama Prahy, ale také vyprávějí příběhy historických postav, které si evropská křesťanská společnost vryla do kolektivní paměti. Jsou důkazem, jak velký vliv měly na tehdejší kulturu a duchovní život. Je skvělé, že tato publikace vypráví jejich příběhy v kontextu celého příběhu Karlova mostu a jeho genia loci. Neměli bychom na to v tom dnešním ,turistickém shonu’ zapomínat,” říká náměstek pro kulturu, cestovní ruch, výstavnictví, péči o památky, národnostní menšiny a animal welfare JUDr. Jiří Pospíšil.
Slavnostní uvedení publikace: 4. listopadu 2024 od 17 hodin v Domě U Kamenného zvonu.
Adventní vycházka po Karlově mostě s Alenou Ježkovou, autorkou publikace: 1. prosince 2024 od 15 hodin, sraz před menší Malostranskou mosteckou věží na adrese Mostecká 1, Praha 1.
-red-
foto: archiv a Jiří Chalupa
Diskuze k tomuto článku