Od pátku 20. září mohou Pražané i návštěvníci hlavního města zavítat do Domu U Kamenného zvonu (GHMP) na výstavu světoznámého amerického fotografa Bruce Webera s názvem My Education, která mapuje šest dekád jeho výrazné tvorby. Bruce Weber je známý především svými fotografickými sériemi pro módní časopisy, jako jsou Vogue, GQ, W Magazine, The Interview nebo Vanity Fair, a spoluprací s předními značkami jako Calvin Klein nebo Ralph Lauren. Jeho fotografie často zachycují mladé ženy a muže ve sportovních, odvážných a intimních momentech. Výstava v Domě U Kamenného zvonu (GHMP) ve stejné míře akcentuje také jeho portrétní a reportážní tvorbu, hudební a módní videoklipy i celovečerní filmy. Weber průběžně fotografuje významné osobnosti z kulturního a politického života, mezi jeho nejslavnější snímky patří například unikátní portréty Nelsona Mandely, Georgie O’Keeffe či Louise Bourgeois.
Výstava Bruce Weber: My Education mapuje i Weberovo působení v České republice, kde v roce 2000 fotografoval sérii s Heathem Ledgerem. Opakovaně také spolupracoval i s osobnostmi s ‚českou stopou‘ – například Herzigovou či Martinou Navrátilovou.
Weber je také úspěšným filmařem a autorem mnoha hudebních videoklipů pro zpěváky či hudební skupiny (např. Pet Shop Boys, Chris Isaak) a dokumentů. Jeho dokumentární film Broken Noses (1987) získal Velkou cenu poroty za nejlepší dokumentární film na festivalu Sundance, dokument Let’s Get Lost (1988) o jazzovém trumpetistovi Chetu Bakerovi byl nominován na Oscara.
Výstava Bruce Weber: My Education byla připravena na míru pro jedinečné prostory Domu U Kamenného zvonu v úzké spolupráci s autorem, který se jejího slavnostního otevření osobně zúčastní. Kurátorskou koncepci připravila Helena Musilová, šéfkurátorka GHMP. Ta k retrospektivně uvádí: „V tvorbě Bruce Webera se až postmoderně divoce prolínají nejrůznější přístupy, ve fotografii nezapře mnohovrstevnaté ‚filmové‘ vidění, ve filmech a klipech zase fotografický důraz na detail a jedinečné světlo. Není podstatné, jestli ten či onen snímek vznikl jako součást módní kampaně, jako náhodná fotografie na ulici nebo portrétní série pro časopis, vše propojuje Weberova schopnost zachytit hluboký emocionální náboj, momenty zranitelnosti, intimity, intenzivní prožitky, radost, bolest, únavu, lásku, triumf… Je to zobrazení vztahu mezi duší a tělem. Výstava představí řadu dnes již ikonických děl, která výrazným způsobem ovlivnila životní styl, pojetí a zobrazení krásy a stala se inspirací pro miliony lidí po celém světě.“
„Celková příprava výstavy zabrala pět let. Vlastní produkce probíhala na dvou kontinentech zároveň, Weberův tým editoval a skenoval archívy a výstavní i archivní zvětšeniny putovaly přímo do Galerie hlavního města Prahy. Pro autora a jeho manželku Nan Bush byl proces příprav komplexní retrospektivy s evropskou státní institucí novou výzvou,“ doplňuje ke vzniku výstavy její výkonná producentka Markéta Tomková.
„Je skvělé, že pražské publikum bude mít možnost seznámit se s dílem umělce, který tak citlivě propojuje odlišné světy a komunity. Weberova práce odráží rozmanitost lidských zkušeností a přispívá tak k dialogu o identitě a kultuře v současné společnosti. Taková perspektiva ve fotografii si zasluhuje pozornost,“ říká pražský náměstek pro kulturu, cestovní ruch, národnostní menšiny, péči o památky, výstavnictví a animal welfare JUDr. Jiří Pospíšil.
Kreativním producentem výstavy je Milosh Harajda, jehož studio uvedlo v Čechách retrospektivu Davida LaChapella (Galerie Rudolfinum, 2011), premiéru dokumentu Sergeje Polunina (Balet Národního divadla, 2017) nebo pop up výstavu archivu módního návrháře Alexandra McQueena (Designer Gallery, Westfield, 2019).
Architektem výstavy je etablovaný scénograf a kostýmní výtvarník Marek Cpin, známý svou spoluprací s módním domem Hermés a realizacemi pro Národní divadlo, Divadlo Na zábradlí nebo Českou televizi.
Výstavní projekt Bruce Weber: My Education reflektuje i legendární nakladatelství Taschen, které se rozhodlo vydat v době konání výstavy stejnojmennou knižní publikaci věnovanou této mimořádné výstavě.
Výstava Bruce Weber: My Education vzniká za podpory společnosti Carollinum, nadačního fondu THE HOUSE a hotelu FOUR SEASONS Prague, který v době trvání výstavy představí originální knihovnu přístupnou veřejnosti, věnovanou Weberovu širokému knižnímu a fotografickému archívu.y
„My v Carollinu víme, že Praha je nejen důležitou evropskou, ale dnes také světovou metropolí. Podporujeme zajímavé sportovní, kulturní i umělecké události, které se tu konají, a jsme rádi, že můžeme být součástí tak výjimečné výstavy. Osobně se moc těším na setkání s fotografem Brucem Weberem, mám stejně jako on ráda krásu, opravdovost, lidi a psy. Všechny na tuto nádhernou exhibici srdečně zvu,“ dodává ke spolupráci majitelka společnosti Carollinum Tamara Kotvalová.
„Instituce The House podporuje kulturní a dobročinné činnosti související s rozvojem současného umění. Podporou výstavy Bruce Weber: My Education iniciujeme naši činnost,” uvádí tisková mluvčí nadačního fondu The House, Eva Kilianová.
Osobní zdravice a pozvánka na výstavu od Bruce Webera:.
Výstava: Bruce Weber – My Education, Galerie hlavního města Praha, Dům u Kamenného zvonu, Kurátoři: Helena Musilová (GHMP), Nathaniel Kilcer, d 19. ledna 2025
-red-
foto: GHMP
Diskuze k tomuto článku