Alšova jihočeská galerie pořádá ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích výstavu Jindry Vikové. Expozice, která nese název Hliněná žena, mapuje rozsáhlou a mnohostrannou tvorbu této výjimečné umělkyně a představuje vedle soch rovněž autorské fotografie, asambláže a kresby.
„Jindra Viková vystudovala v Ateliéru keramiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a od první poloviny 70. let se účastnila domácích i zahraničních výstav a festivalů umělecké keramiky“, představuje autorku ředitel AJG Aleš Seifert. „Už během první poloviny 80. let na nich začala získávat první ocenění. Z festivalu v italské Faenze si je přivezla v letech 1981 a 1984, o dva roky později následovaly ceny z Trienále porcelánu ve švýcarském Nyonu a z Mezinárodního bienále keramického umění ve francouzském Vallauris“, doplňuje informace o autorce ředitel AJG Aleš Seifert. Ještě v 80. letech se Vikové podařilo pracovně vycestovat do USA, kam se pak v letech 1991 až 2003 vracela jako pedagožka University of Michigan, Ohio University a University of Connecticut. Zároveň intenzivně vystavovala v Česku i v zahraničí.
Výstava Hliněná žena sleduje autorčinu tvorbu od 70. let do současnosti a je dosud největším průřezem autorčiným celoživotním dílem. „Představuje důležité práce a tematické okruhy a zároveň se na ně pokouší nahlížet jako na neustávající snahu po vytváření jemného a empatického vztahu k člověku“, přibližuje obsah výstavy její kurátor Jiří Ptáček. „Zejména v posledních dvou desetiletích Viková překračuje pověst, kterou si vydobyla jako umělkyně věnující se komorní plastice z keramických materiálů. V oblasti sochy si našla zálibu v ohýbaných drátech a kovových tyčích. Kreslí, vytváří asambláže a experimentuje s fotografií. Ať už však zvolí jakékoliv médium nebo způsob provedení, vždy hledá cestu k postižení vnitřních lidských stavů, mezilidských interakcí a komunikace,“ doplňuje kurátor.
Jindra Viková je svými díly zastoupená v řadě evropských muzeí a sbírek, včetně mnoha českých (Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Moravská galerie v Brně, Museum Kampa nebo Alšova jihočeská galerie). Spolu s celoživotním partnerem, fotografem Pavlem Baňkou žijí a pracují v Benicích u Prahy. Jejich dcera Markéta Baňková se věnovala vizuálnímu umění a v současnosti je úspěšnou spisovatelkou.
Výstavu budou moci návštěvníci zhlédnout do 2. 1. 2022, denně od 10:00 do 18:00 hodin ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích, U Černé věže 22.
Video ZDE.
Současně probíhá v pražské Galerii U Betlémské kaple výstava nazvaná:
Dialog s časem
Umělecký fotograf Pavel Baňka a sochařka Jindra Viková zaznamenali neobyčejně obyčejnou cestu společným životem. Vzájemně se inspirující partneři vedou dialog mezi sebou i s časem. Jejich vzájemnou interakci ilustruje velká retrospektivní výstava Dialog s časem, připravovaná pro galerii U Betlémské kaple, a již vydaný stejnojmenný katalog. Více ZDE.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku