Říká se jí “Mona Lisa fotografie” – je to surrealistický snímek, jehož modelkou byla legendární Kiki z Montparnassu… Tato černobílá kompozice stala se ikonou dějin moderního umění a nyní by se mohla také stát nejdražší fotografií, která se kdy na aukcích prodala. Pořídil jí v roce 1924 slavný experimentátor Man Ray a vystavoval pod titulem “Le Violon d’Ingres”.
O postavě na velmi často reprodukované fotografii se podotýká: “…to je ta Kiki, slavná múza z Montparnassu, jež stála modelem pro řadu fotografií Mana Raye včetně světoznámého ingresovského aktu s dvěma houslovými „f“ na zádech…“
Očekává se, že černobílá fotografie, zobrazující nahé torzo ženy jako housle, přinese v květnu přímo na sále v newyorské Christie’s odhadem 5 až 7 milionů dolarů. Originální exemplář snímku je nabízen jako nejvyšší položka ve specializovaném prodeji předmětů ze sbírky Rosalind Gersten Jacobs & Melvin Jacobs, páru amerických byznysmenů a sběratelů umění, kteří se osobně přátelili s Rayem a dalšími surrealistickými umělci. (Pozdější varianty “Le Violon” /volně přeloženo jako Ingresovy housle/ se již dříve objevily na trhu, například v roce 1950, který se nakonec v loňském roce prodal v Christe´s za 475 000 dolarů.)
Man Ray se ve Filadelfii narodil v roce 1890 pod jménem Emmanuel Radnitzky. V roce 1921 se přestěhoval do Paříže, kde žil ve čtvrti Montparnasse mezi dadaisty a surrealisty včetně svého nejbližšího přítele a spolupracovníka Marcela Duchampa. Tam se také setkal s Alicí Prin, lépe známou jako Kiki de Montparnasse, která se stala jeho milenkou, múzou a modelkou pro “Le Violon d’Ingres” a další díla. Zemřel v roce 1976.Jeden z jeho životopisců jej popsal slovy: “Byl záhadou… malíř, tvůrce objektů, fotograf, filmař… oslnivý množstvím svých talentů… věrný tvůrčí myšlence spíše než jakémukoliv konkrétnímu stylu nebo médiu. Neustále prozkoumával nové výzvy, aniž by v tom byla nějaká důslednost. To je možná důvod, proč ho někteří umělečtí kritici nemají rádi – je těžké ho zaškatulkovat.”
O jeho slavné fotografii: „Práce je to pozoruhodná a díky magii temné komory zcela jedinečná svým postupem: Man Ray vyfotil postavu Kiki běžným způsobem, ovšem negativ vložil do zvětšovacího přístroje a pak, před zpracováním snímku, vystavil papír čistě bílému světlu přes otvory ve tvaru f, které vyřízl z tlustého kartonu,” vysvětlil Darius Himes z fotografické selce aukčního domu a dodává: “Výsledky byly inspirovány tehdejší avantgardou a dokonale evokovaly druh hravých a sexuálních narážek, kterými byli surrealisté známí.”
Himes pokračuje citací z Rayovy autobiografie, ve které umělec vzpomínal na proces vzniku této fotografie: “Kiki se za paravánem svlékla… a vyšla ven, skromně držela ruku před sebou, přesně tak jak zachycuje známý Ingresův obraz La Source, její tělo by v tuto chvíli inspirovalo každého malíře.”
Podle Himese si Ray schovával původní snímek až do roku 1962, kdy jej prodal sběratelskému páru, s kterými se dobře znal. Melvin Jacobs, bývalý předseda představenstva a generální ředitel Saks Fifth Avenue, a jeho manželka Rosalind, výkonná ředitelka Macy’s, se poprvé setkali s umělcem v roce 1954 prostřednictvím společného známého, umělce Williama Copleyho.
“Toto osudové setkání znamenalo nejen začátek Rosalindiny celoživotní sběratelské cesty, ale načrtlo ji novou cestu uměleckého objevování – zahájilo řadu přátelských vztahů s umělci včetně Marcela Duchampa, René Magritta, Maxe Ernsta, Dorothey Tanningové a dalších,” uvedla Christie’s ve svém prohlášení.
Dcera páru a vykonavatelka pozůstalosti, Peggy Jacobs Bader, dodala v prohlášení, že předměty v jejich sbírce představují “jedinečné a intimní” příběhy a “radostného ducha” vztahů jejích rodičů s umělci, které dobře znali.
Mezi další zajímavosti v prodeji patří “Mars” Vija Celmins, odhadovaný na 1,8-2,5 milionu dolarů, a Marcel Duchamps “Feuille de vigne femelle” (1950) v ceně mezi 500 000 až 800 000 dolary.
Současný rekord v počtu fotografií prodaných v aukci drží snímek Andrease Gurského “Rýn II” (1990), který se v roce 2011 prodal v Christie’s za 4,3 milionu dolarů. Brzy může být tato cifra otřesena prodejem Rayova díla, které Himes popsal jako blížící se “Mona Lisa z 20.století.”
“Jako vůdčí osobnost dada a surrealistického hnutí byl Man Ray známý svou netradiční vynalézavostí a obratným zacházením se všemi druhy materiálů a výrazových prstředků včetně fotografie. Umetl tak cestu pro následující konceptuální uměleckou praxi, jak se vyvíjela po zbytek 20. století,” řekl fotografický expert. “Všechny následující tisky a vydání jsou z kopie negativu tohoto Rayova originálu,” dodává Christie´s.
P.S. Kiki z Montparnassu se stala pověstnou postavou moderního umění, respektive Paříže. Byly o ní natočeny filmy a napsány knihy: Kiki se na bohémském Montparnassu dvacátých let podařilo vymanit z bídy a stát se jednou z nejcharismatičtějších postav meziválečné avantgardy. Družka Mana Raye, jehož inspirovala k legendárním fotografiím, zvěčnili na svých plátnech Kisling, Foujita, Per Krohg, Calder, Utrillo nebo Léger. Kiki ale nebyla jen múzou jedné generace, hledající způsob, jak se zbavit kocoviny z první světové války, byla především jednou z prvních emancipovaných žen dvacátého století. Vedle sexuální a citové svobody, kterou si dopřávala, se u Kiki projevovala svoboda ve vystupování, v projevu a v myšlení, která nevzešla odnikud odjinud než ze školy života. Vlastním jménem Alice Prin zemřela v roce 1953 v Paříži ve věku padesát jedna let, zřejmě po komplikacích s alkoholismem nebo kvůli drogové závislosti. Jejího pohřbu se zúčastnil velký zástup umělců a jejích obdivovatelů.
Diskuze k tomuto článku