Jedna z očekávaných podzimních aukcí přinesla rekord: v pondělí se v Sotheby´s prodal anonymnímu kupci z Asie obraz Pieta Mondriana za 51 (s poplatky za 75, 62) miliónů dolarů. Jedná se o Kompozici č. II, která se vydražila již jednou – a to v roce 1983 za 2,15 milionu dolarů (dnešních zhruba 6,4 milionů dolarů). O něco málo tak byla překonána dosavadní Holanďanova nejvyšší cena 50, 6 miliónů dolarů z Christie´s v roce 2015 (za Kompozici III / červenou, modrou, žlutou a černou).
Kompozice č. II zazářila 14. listopadu v aukční nabídce, která rovněž zahrnovala díla Paula Gauguina, Clauda Moneta a Joana Miró. Prodal se také obraz Pabla Picassa Kytara na stole za 37,1 (s poplatky 54,86) milionů dolarů. Malba je součástí sbírky děl, kterou rozprodává nadace zakladatele CBS Williama Paleyho na podporu internetového provozu newyorské MoMA.
Mondrian dokončil Kompozici č. II v roce 1930 jako jedno z téměř 30 děl. „Je to malba, která je typickým dílem malíře z přelomové doby a je také významná pro rozvoj moderního umění a nové estetiky,“ prohlásil Julian Dawes z newyorské Sotheby´s. Holandský umělec začal svou kariéru na přelomu 20. století v době postimpresionismu a dalších rodících se nových směrů a pak se radikálně vyvíjel.
Piet Mondrian (1872 – 1944) vzpomínal, že jeho “práce se nevědomky začala více a více odchylovat od přirozených aspektů reality”. K jeho formování přispěla theosofická duchovní nauka a přesvědčení o nutné (očekávané) proměně lidstva i jeho vědomí. “První věc, která se v mé malbě změnila, byla barva… opustil jsem její přirozenost a směřoval k čistotě sdělení” řekl v roce 1940.
V době, kdy Mondrian maloval toho dnes ceněné dílo, si vydělával na živobytí malováním realistických květinových zátiší – vždy však tuto činnost přísně odděloval od své abstraktní tvorby. V ní spatřoval nutný vývoj „od individuálního k univerzálnímu, od subjektivního k objektivnímu; k podstatě věcí a nás samotných.“
Svá výtvarná díla obhajoval či vysvětloval také v četných teoretických statích, v roce 1931 například v knize Umění a život, na níž pracoval od roku 1928, ale pro kterou dlouho nemohl najít nakladatele. V té době se stává vegetariánem, přestává používat sůl a věnuje se duchovním cvičením. Jeho utopické vize a experimenty byly s nastupujícím nacismem označeny jako „zvrhlé umění“ a byly zařazeny na nechvalně známou výstavu v roce 1937. O rok později prchá malíř před válečnou hrozbou z Paříže do Londýna, kde zažil bombardování, které mu poničilo ateliér. V říjnu tedy odjíždí do New Yorku, kde maluje, seznamuje se s dalšími exulanty a píše svou poslední rozsáhlejší studii nazvanou Abstraktní umění.
Také konkurenční Christie´s zaznamenala rekordy. Sbírku spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena vydražila celkem za 2,3 miliardy dolarů. Pět desítek děl Paula Cézanna, Vincenta van Gogha a dalších uctívaných umělců. Podle aukční síně Christie’s v New Yorku tato suma představuje dosud nejvyšší částku, která kdy byla vybrána na jedné aukci umění.
Výtěžek bude věnován na dobročinné účely v souladu s přáním mecenáše Paula Allena, který zemřel v roce 2018. Několik vítězných nabídek překonalo předchozí rekordy jednotlivých umělců a mnoho z nich přesáhlo očekávané prodejní ceny odhadované odborníky v Christie’s.
Mezi nejdražší prodávaná díla patřila malba průkopníka pointilismu Georgese Seurata Les Poseuses, Ensemble (Petite version), z roku 1888 zobrazující tři nahé ženy. Dosažená cena činí proSeurata rekordních 149,2 milionů dolarů včetně poplatků. Cézannovo dílo La Montagne Sainte-Victoire – krajina malovaná v letech 1888 až 1890 – se prodala za 137,8 miliónu dolarů, což je další rekord pro tohoto umělce.
Obraz Gustava Klimta z roku 1903, Březový les se prodával se za 104,6 milionu dolarů. Dobře se prodávaly také obrazy od malířky Georgii O’Keeffe, Claude Moneta, DavidaHockneye, Andrewa Wyetha, Pabla Picassa… sochy Alexandera Caldera anebo Maxe Ernsta.
A jak si v posledních dnech vedlo mladší umění? Aukční dům Phillips New York nabízel moderní i současné umění, které v úterý (15. listopadu) vydražilo díla za úctyhodných 138,7 milionů dolarů (s poplatky); 44 nabízených položek představovalo předaukční odhad s poplatky ve výši 114.8 – 159,5 miliónu dolarů. Celková suma na sále činila 115,7 milionu dolarů.
V uplynulých dnech padaly na aukcích u zvučných jmen mnohdy i rekordy, jinak ale převládá prý obecná “nákupní opatrnost.”
-red-
foto: archiv, Sotheby´s, Christie´s
Diskuze k tomuto článku