Jakmile slavný René Magritte spatřil před mnoha lety krásnou belgickou dívku, bylo rozhodnuto. Stala se jeho múzou, která se pak objevila na několika pozoruhodných malbách. Bylo jí 16 let, jmenovala se Anne-Marie Gillion (Crowet). Pro ni pak malíř vytvořil jeden ze svých typických obrazů s atmosférou „paradoxního dne a noci“. Nyní se má tato melancholicky tajemná kompozice stát tahákem nadcházející březnové aukce v Londýně. V soukromém vlastnictví se dosud nalézala více jak 60 let.
Zobrazuje typický malířův vtip vzpírající se logické přírodní atmosféře. Nalezneme zde prolínání různých zdrojů světla nad předměstským domem připomínajícím zástavbu Bruselu, kde umělec po dočasném pařížském pobytu žil.
L’empire des lumières (1961), který se objeví 2. března v londýnském večerním prodeji v Sotheby´s podle odhadů „půjde“ minimálně za 60 milionů dolarů (45 milionů liber). To by znamenalo pro Magrittovu tvorbu potvrzení trendu z poslední doby: jeho obrazy se stále lépe prodávají, přičemž dosavadní rekord je 26,8 milionu dolarů, zaplacený za umělcovu Le Principe du Plaisir (1937) v Sotheby’s v roce 2018.
Anne-Marie, majitelka obrazu, byla dříve známa jako reprezentantka belgického tenisu, nyní patří ke zdejší smetánce, je sběratelkou a s manželem se věnuje secesnímu umění i současné čínské tvorbě, kterou ve vlastním muzeu prezentují veřejnosti. Je dcerou jednoho z nejznámějších právníků Pierra Croweta, nyní je francouzskou baronkou. Po seznámení s Magrittem malířovi pravidelně pózovala – a vzniklo několik podmanivých obrazů – například Nevědomá víla z roku 1950.
Podle Heleny Newman z oddělení impresionistického a moderního umění v Sotheby´s je nabízený obraz vrcholným surrealistickým dílem. To bylo od roku 2009 zapůjčeno pro expozici v Musée Magritte v Bruselu a nyní se hledá nový majitel.
Podobné obrazy s takovým námětem od tohoto belgického umělce putovaly v minulosti ke sběratelům jako byli Nelson Rockefeller a Peggy Guggenheim. A další malby jsou ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku, Menil Collection v Houstonu a Královských umění Belgie v Bruselu.
Nabízený obraz bude v rámci Sotheby´s propagačního turné tento měsíc pro veřejnost vidění v Los Angeles, New Yorku a Hongkongu. Pak se vrátí do centrály aukčního domu v Londýně, kde bude dražen, respektive prodán zřejmě za rekordní sumu.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku