Oblastní galerie Liberec u příležitosti zahájení výstavy POEZIE A PERFORMANCE otevře právě na jeden den ve čtvrtek 17. prosince 2020 bez vernisáže. Přijměte proto pozvání na předvánoční prohlídku nejen této, ale i dalších výstav v liberecké galerii Lázně ohlašují pořadatelé….Toto pozvání OGL se nese vskutku v duchu performance či zkrátka akce nebo happeningu. Za tento nápad patří pořadatelům obdiv a dík. Zítra se tedy můžete podívat na výstavu, která poté zůstane na neurčito zavřena v důsledku pandemie a vládních nařízení. Můžete se podívat na mimořádnou a dlouho připravovanou výstavu uměleckých aktivit spojovaných se středoevropským regionem – s experimentem a opozicí vůči hlavním oficiálním proudům. „A stopu zanechá i Václav Havel, jehož tvůrčí vklad je zastoupen v rekonstrukci experimentálního programu libereckého rozhlasového studia z konce 60. let. Velký důraz kurátoři kladou i na vlastní architektonicky unikátní pojetí instalace…“ slibují pořadatelé výstavy. Návštěva bude jistě autentickým zážitkem.
Široká paleta básnických performancí v galerii Lázně:
Pohled na umělecký, společenský i politický život v zemích za železnou oponou z tehdejší i dnešní perspektivy nabízí prostřednictvím tvorby východoevropských umělců interdisciplinární výstava Poezie a Performance.
Co člověk prostřednictvím jazyka může dělat a čeho může dosáhnout?
Kinematografická poezie, audiogesta nebo tělesná poezie. Zdánlivě nereálná spojení jsou podstatou audiovizuálních instalací, fotografií a objektů na výstavě, která už v různých obměnách rozvlnila intelektuální hladiny v Žilině, Wroclawi, Curychu, Drážďanech nebo Bělehradě. I liberecká edice výstavy dokazuje, že umění zrozené v socialistickém bloku v druhé polovině minulého století může být a zůstává provokativní, invenční a aktuální i dnes, kdy na ně reagují současní tvůrci v zcela odlišných podmínkách a po svém.
V bazénové hale a na ochozu liberecké galerie Lázně se v šesti výstavních celcích představí na 150 děl a instalací umělců a umělkyň z nejrůznějších částí východní Evropy, od Lotyšska a Ruska až po Chorvatsko a srbskou Vojvodinu. Vystavující autoři se zabývají prací s jazykem a využívají k tomu estetické prostředky, vytvářejí performativní situace, v nichž rozvíjejí a zkoumají možnosti a meze jazykového vyjadřování. Díla vycházejí v naprosté většině z prostředí undergroundových či polooficiálních kulturních scén vzniklých v druhé polovině 20. století v zemích reálného socialismu a jsou ovlivněna tamním politickým prostředím.
„Právě v obdobích, kdy autoři pociťují krize a tlaky jak ve sféře uměleckých vyjadřovacích prostředků, tak i v politické situaci, která brutálně vtrhává do jejich životů, získává vztah poezie a performance výjimečnou naléhavost, neboť dává možnost vyjádřit souvislosti, které by jinak zůstaly nevyslovené,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Tomáš Glanc.
Východoevropští umělci světového věhlasu poprvé v Liberci
Mezi vystavujícími autory jsou osobnosti, jejichž díla jsou k vidění ve světových muzeích a galeriích. Katalin Ladik vstoupila v 70. letech do jugoslávského umění s vyzývavými, a přitom subtilními experimenty s vlastním hlasem a tělem. Jako rodačka z Vojvodiny, hovořící maďarsky i srbsky, ztělesňuje dodnes tvorbu, která zpochybňuje národní identitu umění, ptá se po významech – nahého – ženského těla a slova transformuje v magické šifry.
Polská fotografka a konceptuální umělkyně Ewa Partum ve své „aktivní poezii“ bere písmena z ideologických hesel polského socialismu a rozhazuje je v přírodních či městských scenériích v osvobodivém gestu spontánního „básnění“. Její úvahy o moci jazyka dnes zahajují novou expozici současného umění v MOMA (Museum of Modern Art) v New Yorku.
Z Třebíče až na vrchol mezinárodní scény zvukové poezie, kde se užívá nahrávek lidského hlasu, jejich míchání a překrývání, ke komponování objevných úvah a pochybností o folklóru, filozofii, povaze jazyka – i tak by se dalo shrnout mnohostranné umění českého klasika experimentální poezie Ladislava Nováka.
Své místo na výstavě zaujme rovněž věhlasný kosmopolitní výtvarný umělec a básník s ázerbajdžánskými kořeny Babi Badalov a stopu zanechá i Václav Havel, jehož tvůrčí vklad je zastoupen v rekonstrukci experimentálního programu libereckého rozhlasového studia z konce 60. let. Návštěvníci Oblastní galerie tak díky instalaci germanisty, umělce a pedagoga Technické univerzity v Liberci Pavla Novotného, který se zabývá radioartem, budou mít vzácnou možnost poznat rozhlasovou tvorbu studia, jež je v povědomí Liberečanů spjato zejména se srpnovými událostmi roku 1968.
Pro prezentaci jako celek je příznačná souvztažnost nejrůznějších typů vzájemně se doplňujících exponátů. Vystavují se textové partitury, interaktivní objekty, zvukové a obrazové záznamy, filmy, fotografie a instalace dokumentující jednotlivé performance. K vidění budou také německé experimentální filmy z 80. let.
Velký důraz kurátoři kladou i na vlastní architektonicky unikátní pojetí instalace liberecké výstavy Poezie a Performance, která stejně jako v ostatních edicích v jiných městech citlivě pracuje s exponáty v konkrétním prostoru a místním kontextu.
-red-
foto: OGL
Diskuze k tomuto článku