22 konferenčních židlí, obsesivní rytmus a jedno tělo v neustálé interakci s prostorem. Do DOXu přichází unikátní sólová inscenace Viktora Černického na pomezí tance, fyzického divadla a výtvarného umění, která přináší vizuálně působivou studii rovnováhy, vytrvalosti a kreativity. PLI je kinetická skulptura v neustálém pohybu – hra mezi gravitací, rovnováhou a nekonečnými možnostmi formy.
V sólové inscenaci PLI se performer Viktor Černický stává architektem i živým stavebním materiálem, který v nekonečném cyklu konstrukce, dekonstrukce a rekonstrukce proměňuje obyčejné objekty ve fascinující vizuální kompozice. Prostor se pod jeho rukama neustále formuje – dynamická instalace se střetává s performativní precizností, pohyb se mění v sochu, chaos v dokonale organizovaný celek. PLI je nepředvídatelné a vtipné představení, které navazuje na barokní filosofii Gottfrieda Wilhelma Leibnize, ovšem barokní robustnost je nahrazena prostorovou skromností a materiálním minimalismem.
„Leibniz spojuje zdánlivě nemožné. Přivádí nás k přemýšlení o komplexnosti a rafinovanosti tohoto světa pomocí velmi jednoduchých a pochopitelných principů. Rozmnožuje je a skládá, ohýbá je všemi možnými způsoby a tolikrát, až nakonec stojíme před Světem jako sofistikovaným architektonickým dílem. Vytváří dílo extrémně bohaté na detaily, propracované ve stylu, robustně tvarované a těžko uvěřitelné, přesto zůstává jednoduchý, skromný a absolutně pravdivý. Leibniz byl skutečným dítětem barokní epochy. Myšlenka, která mě vedla k vytvoření představení, které ohýbá naši představivost a tají náš dech, aniž jsme ploší ve formě a přímočaří ve výrazu, tak nakonec vyplývá z barokního ohýbání reality a Leibnizovy potřeby odrážet skutečnosti, které se pro svobodnou lidskou bytost často stávají transcendentními,“ přibližuje Viktor Černický.
DOX uvádí dílo Viktora Černického v rámci svého programu podpory etablovaných českých performerů s originálním scénickým jazykem.
Neodbytná přítomnost architektonického myšlení umožňuje PLI bezprostřední komunikaci s okolím, do nějž je dílo zasazeno. Opakovaně se objevuje na řadě různých specifických míst – jak v interiéru, tak i venku. Genius loci vybraných míst poskytuje představení jedinečný prostorový a architektonický kontext. PLI se tak odehrálo např. v synagoze, přístavu či v parcích.
Nyní našlo představení své útočiště v prostorách Centra současného umění DOX, pro které jej do programu vybral ředitel pro živé umění Viliam Dočolomanský: „Viktoru Černickému se podařilo dosáhnout významného mezinárodního ohlasu pro svou inscenaci PLI, kdy byl kromě jiných míst uváděn jako první český performer v prestižním pařížském Théâtre de la Ville. DOX chce uvedením několika repríz PLI ve svých prostorech napomoci tomu, aby toto konceptuální a minimalistické dílo mohlo vidět víc diváků, a přispět tak k zaměření pozornosti na osobitý styl Viktora Černického.“
Viktor Černický je performer a choreograf, jehož práce redefinuje vztah mezi tělem, objektem a prostorem.
foto: DOX