Pokud lze některého z domácích malířů označit přívlastkem světový, je to bez nejmenších pochyb František Kupka (1871 – 1957). Není proto žádným divem, že je vždy středem zájmu sběratelů a obchodníků umění při každé nabídce jak tuzemské, tak světové aukční síně. Bude tak jistě zajímavé sledovat, jak dopadne 25. března aukce Sotheby’s, jež ve své nabídce nabízí rozměrnější plátno Františka Kupky z let 1922-23 s názvem Tryskání ll.
Jedná se o obraz s poměrně jasně zmapovanou historii, což také vždy zvyšuje zájem potenciálních kupců. Nabízené dílo Galerie Louis Carré v Paříži zakoupila přímo od autora na počátku padesátých let. V její pobočce v New Yorku následně dílo koupil majitel Richard Feigen Galery Chicago, a ještě v padesátých létech dvacátého století pak tento obraz přešel do sbírek privátního sběratele z USA.
V roce 2004 se opět objevil v Londýně k prodeji a tehdy jej poprvé nabízela Sotheby’s ve své aukci impresionistů a klasické moderny. Na aukci se tehdy obraz nevydražil. Odhadovaná cena 250 až 350 tisíc liber tak pravděpodobně nebyla akceptovatelná. Po aukci byl obraz v přímém prodeji zakoupen Galerií Gmurzynska z Curychu, kde následně dílo zakoupil stávající majitel.
K aktuální aukci Sotheby’s se nabízí hned několik otázek. Překročí toto dílo při prodeji pomyslnou hranici sta milionů korun? A bude zakoupeno do světové sbírky a nebo jej koupi český sběratel? Na výsledek si budeme muset počkat. Už teď je ale jisté, že o dílo bude v aukci velký zájem.
-leo-
foto: Sotheby´s, Národní galerie Praha a archiv
Diskuze k tomuto článku