Pierre Soulages zemřel v Nîmes během noci z 25. na 26. října v místní nemocnici na srdeční selhání… bylo mu 102 let. Tento francouzský umělec světového renomé, se proslavil tvorbou s výraznými černými tahy štětcem, které charakterizovaly jeho malířskou a grafickou tvorbu od konce roku 1940. Soulages patřil k jednomu z nejvlivnějších abstraktních tvůrců 20. století.

Charismatický muž vysoké postavy, který se narodil v roce 1919, byl v Paříži spolu s Jeanem Fautrierem a Hanesem Hartungem součástí hnutí za nefigurativní tvorbu zvláště v polovině 20. století. Sulagesovy nezaměnitelné gestické malby odrážely americké abstraktní expresionistické hnutí, také však vstřebávaly odkazy prehistorického a románského umění, které jej obklopovalo v krajině jeho dětství.
Soulages se stal prvním současným umělcem, který byl vystaven v petrohradské Ermitáži v roce 2001. V posledních letech žil v Paříži a Sète na jihu Francie. V roce 2014 daroval ve svých 94 letech 500 vlastních děl svému rodnému městu Rodez, respektive Musée Souglages. Více než 75 let směřoval neúnavně vlastní cestou, za kterou si časem vysloužil uznání. Od roku 1947 působil v Paříži, obrazy tvořil pomocí mořidla na dřevo a štětci určenými pro stavbu. V 50. letech byly jeho malby vystaveny v nejprestižnějších světových institucích, včetně Guggenheimova muzea v New Yorku nebo londýnské Tate Gallery.


V 80. letech získal státní zakázku, která se lišila od jeho dosavadní tvorby. Pro klášterní kostel v Conques navrhl více než 100 vitráží, na nichž stejně jako na svých obrazech pracoval se šedými stíny a mnoha vrstvami.

Jeho obraz z roku 1961, patřící do umělcova tzv. červeného období, byl v loňském roce prodán v New Yorku za 20,2 milionu dolarů (493 milionu korun) a posunul tím vlastní dosavadní rekord.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku