Kráčíme po sněhu, ale necítíme zimu. Pozorujeme kouř, záblesky červeného světla nebo ohořelé trámy, ale nevidíme oheň. A přestože jsme v interiéru, exteriérové prvky komplikují snahu dešifrovat prožitou situaci. Drobné zkraty v realitě a pocit, že to, na co se díváme, ve skutečnosti není tím, na co se díváme, jsou podpořeny záchvěvy povědomé historie, která prošla filtrem současných technologií. Ocitáme se v prostoru, se kterým už na první pohled není něco v pořádku. Přijímáme pozvání do environmentu subtilních změn a odchylek od skutečnosti.
Výstava Polaris je společný projekt dvou samostatně tvořících autorů: Lukáše Machalického a Tomáše Predky. Představuje nová samostatná díla obou umělců jako kolektivní multimediální dialog vnořený do komplexního výstavního prostředí prostor liberecké Kunst Haly a Cozy Studia.
Citlivé a minimalistické řešení výstavy nabízí iluzi distopicko-romantické krajiny uvězněné v časovém vakuu někde mezi fiktivní minulostí a fantaskní budoucností. Ve spojení Machalického a Predkovy tvorby se aktualizují historické artefakty, dekonstruují jejich původní funkce a komunikují eklektické ideje a formy současnosti. Celistvé uchopení galerijních prostor představuje intimní konflikt mezi exteriérem a interiérem, mezi realitou a surrealismem, podněcuje úvahy o cestě a cíli. Přírodní scénografická řešení a zahrávání si s živly vytvářejí emotivní imaginativní situaci, která vytrhává z každodennosti.
Eklektický výstavní projekt reaguje na historizující prostředí města Liberce, které komunikuje prostřednictvím citací a apropriací různých architektonických prvků či vizuálních elementů z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Přestože oba autoři představují svůj vlastní program, k projektu přistupují společně a výsledkem jsou různé architektonické zásahy a výstavní řešení na pomezí scénografie a prostorové instalace. Drobnými změnami v galerii komplikují povahu skutečnosti, která nás automaticky přesouvá do kontextu surrealistického imerzivního prostředí. Posunuté výstavní panely, umělý sníh, dočasná mlha či stylizované formy nebeských souhvězdí podporují koncepci cesty a dočasného bloudění. Cesta se postupně mění v cíl a hlad po poznání naráží na všudypřítomné tajemství a fabulaci.
Lukáš Machalický představuje otevřenou řadu digitálních tisků – fiktivních fotografických zátiší zobrazujících vizi historických luceren. Motivy světla a odkrývání temných zákoutí zůstávají v symbolické rovině, jelikož se díváme na 3D skeny svítidel, které aktuálně slouží jako filmové rekvizity. Bližší pohled nabízí nedokonalé detaily zbavené původních textur, díky nimž vzniká funkční dialog mezi historií a budoucností nebo mezi tradicí a novými technologiemi. Objekty jsou klasicky adjustovány do dřevěných rámů, a stávají se tak mementem současné fluidní doby, přičemž jim nelze upřít výrazné estetické kvality či principy postkonceptuálního zamlžování.
Tomáš Predka vstupuje do dialogu v obdobných intencích. Jeho malířská série komunikuje stylizované formy tekutých a téměř monochromatických ornamentů inspirovaných autorovým dětstvím spjatým s bývalými Sudety. Abstraktně působící elementy apropriují secesní ornamenty vyňaté z architektonických detailů. Digitální redukcí a významovou rekonfigurací vznikají abstrahované malířské záznamy pohybu, dynamiky či vytvořených struktur. Manipulované historizující odkazy se cíleně pohybují na vratké hranici kýče, která otevírá závěsnému obrazu nové možnosti aktualizace.
Lukáš Machalický (1984, Praha) studoval na UMPRUM v Praze, kde prošel ateliéry Jiřího Davida, Evy Jiřičné, Federica Díaze a Mariana Karla. V roce 2008 absolvoval stáž na berlínské Universität der Künste a mezi lety 2012 a 2014 přednášel na Karlově univerzitě. Je spoluzakladatelem Galerie SPZ, kterou aktuálně vede s Markem Therem. Mezi lety 2016 a 2023 byl jedním z vedoucích ateliéru Malba 1 na AVU v Praze.
Tomáš Predka (1986, Česká Lípa, žije v Praze) vystudoval AVU v Praze v ateliéru Vladimíra Kokolii, semestr strávil u Jiřího Černického na UMPRUM v Praze a v ateliéru Expanded Painting Daniela Richtera na Akademie der bildenden Künste ve Vídni. V roce 2017 získal Cenu kritiky za mladou malbu.
Výstava: Lukáš Machalický a Tomáš Predka, Polaris, text: Michal Stolárik, Kunst Hala Liberec, do 31. srpna 2024
-red-
foto: Kunst Hala Liberec
Diskuze k tomuto článku