O tom, že Karel Čapek nebyl pouze významný spisovatel, ale působil také na poli výtvarného umění, seznamuje návštěvníky nová výstava v Krajské galerie ve Zlíně. Pod titulem Fine Notes – A ta cesta byla dobrá představuje především Čapkovy kresby z cest po Evropě, které doplňovaly jeho cestopisné knihy.
„Kresby, které vytvořil během cest po Evropě uskutečněných v letech 1924 – 1936, posléze doprovázely jeho knihy – Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cesta na Sever. Na výstavě jsou vystaveny spolu s rukopisy Karla Čapka vztahujícími se přímo k těmto kresbám. Doplní je úzký výběr obrazů Josefa Čapka zapůjčených ze Západočeské galerie v Plzni včetně vzácného portrétu jeho bratra datovaného rokem 1907, který se objevuje také na plakátu výstavy,“ přiblížil Pavel Petr, kurátor výstavy z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.
Výstavu doplňuje několik drobností – artefaktů, jako jsou kupříkladu květiny zalité v pryskyřici, které Karel Čapek rozdával jako dárky svým blízkým přátelům nebo spisovatelem malované talíře. „Z rukopisů zastoupených na výstavě můžeme upozornit na knihu Josefa Čapka – Psáno do mraků, nebo verše Olgy Scheinpflugové,“ dodává Pavel Petr.
Součástí probíhající expozice „Karel Čapek: Fine Notes – A ta cesta byla dobrá“ jsou díla žijících umělců dotýkající se Čapkova života. Pozvání přijala Věra Nováková (spolu s Pavlem Brázdou ilustrovala knihu vzpomínek Heleny Čapkové – Moji milí bratři), Jiří Surůvka, a malíř Tomáš Císařovský, který vytvořil vstupní obraz pro tuto výstavu – Portrét Karla Čapka. Také je zde vystaven obraz Velkého Astronauta od Pavla Brázdy jako reminiscence na Čapkovu hru R.U.R. v kontextu s legendární figurkou Robota.
„Výstava je další v pořadí z volného cyklu, ve kterém se potkávají stěžejní osobnosti českého písemnictví v souvislosti s výtvarným uměním. Předchozí výstavy byly věnovány Jiřímu Kuběnovi, Vítězslavu Nezvalovi, Jiřímu Kolářovi, Karlu Hynku Máchovi, Karlu Hlaváčkovi, Jaromíru Erbenovi, Alénu Divišovi, Jiřímu Karáskovi ze Lvovic, Otokaru Březinovi a Jakubu Demlovi,“ doplnil Pavel Petr.
Výstavy se konají za spolupráce s Památníkem národního písemnictví v Praze. Nynější zápůjčky jsou ze Západočeské galerie v Plzni, Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, Památníku Karla Čapka ve Strži a také z řady soukromých sbírek.
Výstava je k vidění v grafickém kabinetu galerie ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 12. března 2023. Komentovaná prohlídka výstavy proběhne v úterý 24. 1. 2023 v 17 hodin.
Pavel Petr
foto: Krajská galerie ve Zlíně
Diskuze k tomuto článku