Návštěvníci Zlína mohou v těchto dnech shlédnout 20 bronzových soch Michala Gabriela – a to ve zdejším městském parku. Vznikla zde dočasně jakási galerie pod širým nebem. Kurátorem výstavy je Leoš Lang.
Michal Gabriel: několik poznámek o díle
Do Zlína jsem nainstaloval a pro tuto příležitost nazval sousoší Mise, které je sestaveno ze dvou původních sousoší, které jsem nazval Smečka a Hráči.
Smečka – sedm kočkovitých šelem prochází prostorem jedním společným směrem. Sousoší vznikalo postupně procesuálně od poloviny devadesátých let a svoji konečnou podobu v bronzu dostalo v roce 2007 Sochy jsou modelované do hlíny a potom odlité do polyesterové pryskyřice a struktury tvořené ze skořápek vlašských ořechů, a nakonec odlité do bronzu.
Hráči – třináct Mužských postav s protaženýma rukama. Sochy začaly postupně vznikat od roku 2000.
Každá socha je původně vysekaná do dubového kmene a na každé jsem pracoval necelý rok. Sousoší jsem ukončil počtem třinácti soch v roce 2010. Postavy jsou zachycené v nakročených posicích a jejich protažené ruce jim zajišťují pocitovou i fyzickou stabilitu. Ruce se proměňují v nástroje, hrací pálky, zbraně. Postavy instalované jako sousoší Hráči jsou obráceni dohry a z prostoru který vymezují a ohraničují vytvářejí svůj prostor hry. Po transformaci postav hráčů do stejné struktury, jakou má sousoší smečka bylo možné obě sousoší propojit a vytvořit z nich nové sousoší ve které jdou všechny mužské i zvířecí postavy jedním směrem.
Mise – sousoší instalované ve Zlíně. Sousoší bylo před tím vystaveno v Karlových Varech pod názvem Hráči. Pro Zlín dostalo nový název. Postavy a zvířata procházejí přítomným prostředím jako by se vynořily z archetypálního světa podvědomí. Světa, se kterým jsme všichni vědomě i nevědomě propojení, ze světa s nereprodukčním smyslem života.
foto: Libor Stavjaník TOAST
Diskuze k tomuto článku