Rodina Wittgensteinových byla pozoruhodná. Všichni známe pověstnou „Poldovku“, její dávnou slávu i známé logo s profilem ženy a hvězdou ve vlasech… Za tím vším stál dnes zapomínaný kladenský Karl Wittgenstein (1847 – 1913), a tak málo se o tom ví. Tento podnikatel a mecenáš umění se oženil s krásnou Leopoldou Kalmusovou z Teplic, které doma neřekli jinak než Poldi. A tak se zrodila huť s jejím jménem a ochrannou známkou milované ženy s pěticípou hvězdou symbolizující pět světadílů, kam se kladenská ocel vyvážela. Wittgensteinova „vůle k životu“ byla pověstná stejně jako prozíravý vkus a nevšední velkorysost.
Ještě ani ne studenty uměleckých škol začal podporovat mladého Oskara Kokoschku (18) či Egona Schieleho (19) a svou dceru Margarethu nechal portrétovat Gustavem Klimtem, jehož obraz je dnes chloubou mnichovské Pinakotéky. Přes nepřízeň osudu – úmrtí tří svých dětí – v této bohulibé činnosti pokračoval celý život. Bez něj by nestál ve Vídni výstavní pavilon pokrokového sdružení Secese a zřejmě by ani nemohla vzniknout řada uměleckých děl dnes světového významu.
Na počátku 20. století se Wittgenstein rozhodl anonymně(!) rozdat finanční sumu v hodnotě 10 kg zlata celé řadě dnes známých osobností: architektům Josefu Hoffmannovi i Adolfu Loosovi, spisovatelům R. M. Rilkovi, Georgu Traklovi, skladatelům Arnoldu Schoenbergovi, Johanesovi Brahmsovi, Gustavu Mahlerovi a mnohým dalším rakouským umělcům nezřídka s českými kořeny. Avšak tento kladenský osvícený průmyslník, respektive jeho rodinní příslušníci podporovali i vědu, například po čtyřicet let Sigmunda Freuda, kterému nakonec dopomohli k útěku před fašismem do Londýna, kde pak mohl dožít u Margarethy Wittgensteinové.
Dědic Ludwig Wittgenstein (1889 – 1951), nejmladší přeživší syn Karla a Leopoldy, se později vzdal zákonného ohromného jmění ve prospěch své sestry. Raději se věnoval – v asketickém ústraní irské krajiny – vlastní duchovní cestě… A stal se snad nejvlivnějším filozofem 20. století. Mnoho malých i velkých má u nás pomník. Ale osobnost Karla Wittgensteina? V dubnu si připomínáme narození otce Karla i syna Ludwiga Wittgensteina.
-red-
Diskuze k tomuto článku