• O Artrevue
  • Redakce
  • Pro média
  • Kontakt
Sobota, 2 prosince, 2023
  • Přihlásit
  • Registrace
ArtRevue
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
  • Výstavy
  • Téma
  • Příběhy
  • Výročí
  • Rozhovory
  • Art cesty
  • Dílo
  • News
  • Knihy
    • Recenze
    • E-shop
  • Videa
  • Výstavy
  • Téma
  • Příběhy
  • Výročí
  • Rozhovory
  • Art cesty
  • Dílo
  • News
  • Knihy
    • Recenze
    • E-shop
  • Videa
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
ArtRevue
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
Egon Schiele – objevil se 90 let nezvěstný obraz…

Egon Schiele – objevil se 90 let nezvěstný obraz…

Autor: - red -
Před 2 roky
v rubrice Dílo
Doba čtení: 3 min
0
Sdílejte na FacebookuSdílejte na Twitteru

Obraz z počátku malířovy kariéry zmizel z veřejnosti před 90 lety a byl považovaný za zničený, respektive ztracený. Mladý Schiele měl pouhých 17 roků a předváděl již mimořádné výkony – byl nadaný, ale také notně rebelující. Co se tedy v těchto dnech objevilo? Je to malba nazvaná Leopold Czihaczek U klavíru z roku 1907, která byla ukryta v soukromé sbírce a nyní se jedná o jejím dalším osudu i majiteli. V každém případě bude prozatím vystavena jako dlouhodobá zápůjčka v Leopoldově muzeu ve Vídni, které se nyní snaží získat finanční částky na její získání. (Zakladatel této instituce – Rudolf Leopold – byl jedním z nejvýznamnějších mecenášů Schieleho díla a je mu připisována zásluha na jeho světovém věhlasu).

Dlouho neznámý či postrádaný obraz…

Na obraze je malířův strýc Czihaczek zobrazen z profilu a hrající na klavír v potemnělém interiéru. Tento muž se stal Schieleho zákonným zástupcem a opatrovníkem poté, když umělcův otec zemřel v roce 1905 na syfilis. Czihaczek pracoval jako železniční dělník a stával se častým tématem Schileho kreseb i maleb.

REKLAMA
Egon Schiele, 1906
Egon Schiele, Portrét Leopolda Czihaczka, 1907
Obraz na černobílé fotografii byl dlouho jen vzpomínkou…

Existence obrazu Leopolda Czihaczka u klavíru byla známa také díky černobílé fotografii z roku 1930, kde malé plátno visí mezi ostatními díly v jakémsi obývacím pokoji. Obraz byl proto uveden v soupisu umělcova díla v roce 1972. Jeho osud známe jen částečně: dostal se do vlastnictví Czihaczkova známého Gustava Hubera, který jej vlastnil až do své smrti v roce 1945. Pak přešel do rukou blíže neidentifikovaného rakouského sběratele, jeho ž potomci se s obrazem nyní přihlásili na veřejnosti, respektive v Leopoldově muzeu. Pode zdejších odborníků se jedná o inkriminovaný obraz ze Schieleho impresionistických začátků, ale vykazuje již náležité kvality slavného malíře, který zemřel coby klíčový představitel „vídeňské modernistické školy“ v pouhých 28 letech. Malíř dokázal vytvořit průkopnický soubor prací před svou smrtí, která přišla během pandemie v roce 1918.

Skica k obrazu byla známa…

Obraz bude nyní součástí muzejní sbírky nezastupitelných žetonů (NFT) zobrazujících 24 děl Egona Schieleho, vytvořených ve spolupráci s La Collection online platformou. Výtěžek ze sbírky NFT půjde na restaurování obrazu a do akvizičního fondu muzea.

Čtěte také

Man Ray: Nezničitelný metronom jako láska k Lee…

Man Ray: Nezničitelný metronom jako láska k Lee…

Před 1 měsíc
Claude Monet a jeho znovunalezený obraz leknínů…

Claude Monet a jeho znovunalezený obraz leknínů…

Před 2 měsíce
Autoportrét z roku 1907

A jaké prožíval mladý malíř období – čas, kdy vytvořil dnes znovu objevený obraz z roku 1907?

Roku 1906 Schiele obstál při přijímací zkoušce na Akademii výtvarných umění ve Vídni a nastoupil do všeobecné malířské třídy profesora Christiana Griepenkerla, konzervativního akademického malíře přelomu století. Konflikty mezi reakcionářským učitelem a rebelantským žákem se do té míry stupňovaly, že Schiele společně s některými stejně smýšlejícími kolegy opustil v dubnu 1909 Akademii a založil skupinu nového umění „Neukunstgruppe“.

Egon Schiele, Přístav v Terstu, 1907

Na Schieleho byl upozorněn umělecký kritik vídeňských Dělnických novin Arthur Rössler, který se v následujících letech stal jeho nejdůležitějším podporovatelem.

Egon Schiele, Pohled do interiéru rodiny Czihaczků, 1907

Roku 1907, během svého studia, poznal Schiele malíře Gustava Klimta, oslavovaného mistra vídeňské secese. Sedmnáctiletý Schiele spatřoval v tehdy pětačtyřicetiletém Klimtovi svého duchovního otce.

Gustave Klimt „Vodní hadi II“ 1904 Olej na plátně, cm. 80×145 Soukromá sbírka
Schielova kopie Klimtova vlysu – Egon Schiele „Duchové vody“, 1907 Křída, stříbro a zlato na papíře, cm. 27,5×53,5 Soukromá sbírka

Zpočátku ještě pod Klimtovým vlivem, začíná se mladší kolega již koncem roku 1909 osvobozovat a rozvíjet svůj zcela ojedinělý umělecký rukopis.

Egon Schiele, Krajina v Dolním Rakousku, 1907

Klimt ho uvedl do vídeňského secesionistického (modernistického) prostředí. Mezi Schielem a Klimtem se zrodilo krásné pouto přátelství a úcty. Klimt dal dokonce umělci příležitost vystavit jeho díla na své první samostatné výstavě ve Wiener Werkstätte. Klimtův vliv je zvláště patrný v Schieleho díle nazvaném „Duchové vody“, kde byl inspirován obrazem svého přítele „Vodní hadi II“.

Egon Schiele v roce 1909

Schiele se poprvé účastní veřejné výstavy roku 1909 v klášteře v Klosterneuburgu. Ve stejném roce vystavuje na mezinárodní přehlídce umění ve Vídni. Dostává se rovněž do kontaktu se sběrateli, nakladateli a také s architekty Otto Wagnerem a Josefem Hoffmannem; posledně jmenovaný vedl vídeňskou uměleckou dílnu Wiener Werkstätte (roku 1903 založené společenství pro podporu umění a řemesel) – a pro ni byl Schiele v letech 1909/10 občas činný. Nejvýznamnější Schieleho zakázkou pro tuto vídeňskou dílnu byl portrét „Poldi Lodzinsky“, původně plánovaný jako vitráž v okně paláce Stocklet v Bruselu; v této podobě však nebyl nikdy realizován.

Následovaly četné výstavy v rakouských a německých galeriích. Kritikové reagovali rozdílně. Mnozí rozpoznali genialitu, většina ale jeho práce kritizovala, někdo je dokonce označil za „výstřelky chorého mozku“. Dnes je legendárním malířem, o jehož – byť ranné – obrazy mají zájem největší muzejní sbírky.

Egon Schiele , Akt dívky s rukama zkříženýma na hrudi, (Gertrude Schiele) 1910 Vídeň, Albertina,

Schieleho pověstný pobyt v Českém Krumlově se datuje až do následujících let 1910 – 1911. Podle pramenů z Egon Schiele Art Centrum Český Krumlov: Mladíkova touha po šumavské přírodě a po Krumlovu, matčině rodišti, rostla. Svůj první obraz na tamější motiv – „Budějovická brána v Krumlově“ – namaloval již v roce 1906 a až do konce svého života byl městem a jeho tématy ovlivňován.

Zahradní domek, kde měl malíř ateliér

12. května 1910 přijel Schiele se svými přáteli, malíři, Antonem Peschkou a Erwinem Osenem do Krumlova a pojal rozhodnutí trvale se zde usadit.

O rok později, v květnu 1911, nachází Schiele v Krumlově malý zahradní domek u Vltavy a stěhuje se sem se svojí životní družkou Wally Neužilovou, kterou poznal jako model Gustava Klimta. Vznikají městské i fantazijní krajiny, osamělá, oduševnělá zákoutí domů, které portrétoval právě tak pronikavě, jako své živé modely.

Život v Krumlově probíhá určitý čas pokojně. Schiele navštěvuje svoji oblíbenou kavárnu Fink (na rohu Latránu a Pivovarské ulice) a město dává k dispozici svůj nějvětší sál pro velkoformátové malby. Často jsou na návštěvě v zahradním domku děti z okolí, stejně jako jeho excentrický přítel, malíř a mim Erwin Osen.

Dům čp. 111 na českokrumlovském Parkánu, ve kterém nějaký čas bydlila Egonova matka (narodila se jinak v Rybářské ulici), s růžovou fasádou, který tu vlevo dole mírně vystupuje z řady – byt v tomto domě, patřícím obchodníku s kůžemi Fritzi Blochovi, sehnal pro umělcovu matku a také jeho kolegy v roce 1911 českokrumlovský gymnazista Willi Lidl, Schiele se sem měl s Wally Neuzilovou přesunout ze zahradního domku při mostu u staré střelnice – na současném snímku a na akvarelu z roku 1910, který Schiele nazval Domy na Vltavě, tady je zcela napravo zachycen u řeky.
Repro F. E. Wischin, Schiele a Krumlov (2010), s, 121

Venkovská idyla dlouho nevydržela: konzervativním občanům města se nelíbí Schieleho volný způsob života a především skutečnost, že kreslí akty dospívajících dívek. Počáteční přátelství se mění v otevřenou nevraživost – Schiele je nucen k 6. srpnu město opustit. Vracívá se ovšem zpět, pobývá potom především v hostincích „U města Vídně“ a „U zlatého anděla“. Atmosféra města prostupuje jeho dílo – obrazy s názvy jako „Mrtvé město“ nebo „Žluté město“ vypovídají o jeho okouzlení. V roce 1917 vzniká jedna z posledních známých krumlovských kreseb „Staré štítové domy“.

Egon Schiele s manželkou Edith Harms 1918

-red-

foto: archiv

Tagy: Egon Schiele

Relevantní články

Ronald S. Lauder zveřejnil a nyní vystavil svou sbírku
Výstavy

Ronald S. Lauder zveřejnil a nyní vystavil svou sbírku

Před 11 měsíců

Sbírka 78letého miliardáře – dědice kosmetického impéria, diplomata a filantropa je poněkud jiná… Nenaleznete v ní obvykláa módní díla Jeffa Koonse,...

Kde by byli Schiele, Kokoschka a vídeňská secese bez mecenáše Karla Wittgensteina?
Výročí

Kde by byli Schiele, Kokoschka a vídeňská secese bez mecenáše Karla Wittgensteina?

Před 4 roky

Rodina Wittgensteinových byla pozoruhodná. Všichni známe pověstnou „Poldovku“, její dávnou slávu i známé logo s profilem ženy a hvězdou ve...

Diskuze k tomuto článku

Nejčtenější ...

  • Utajený Pavel Salák: Muž, který sázel borovici blatku

    Utajený Pavel Salák: Muž, který sázel borovici blatku

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Tereza Matějčková – V čem to dnes vlastně žijeme…?

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Tomáš Polcar: Soma, Hnití plodí žití a další cykly / GBR

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Stoicismus jako životní postoj, filozofie a inspirace

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0
  • Tajemný kabinet profesora Beneše / příroda a umění

    0 sdílení
    Sdílejte 0 Tweet 0

Sledujte nás

ArtRevue

© 2019 ArtRevue

Spolupráce

  • O Artrevue
  • Redakce
  • Pro média
  • Kontakt

Sledujte nás

  • Přihlásit
  • Registrace
  • Košík
Nic jsme nenašli :-(
Zobrazit všechny výsledky
  • Výstavy
  • Téma
  • Profil
  • Příběhy
  • Výročí
  • Rozhovory
  • Art cesty
  • Dílo
  • Knihy
    • Recenze
    • E-shop
  • Videa

© 2019 ArtRevue

Vítejte zpět!

Přihlaste se do svého účtu níže

Zapomněli jste heslo? Registrace

Vytvořit nový účet!

Prosím vyplňte pole níže, heslo Vám bude automaticky vygenerováno.

*Registrací a přihlášením na naši stránku souhlasíte s podmínkami o zpracování / ochraně osobních údajů Zásady ochrany osobních údajů
Všechna pole jsou povinná Přihlásit se

Vložte heslo

Prosím vložte své uživatelské jméno nebo email pro reset hesla.

Přihlásit se

NOVINKA

Spustili jsme e-shop knih o výtvarném umění

Přejděte na e-shop