Paul Gauguin ukazoval v malbě, soše, keramice, rytectví… barvě, plátně, dřevu či jílu samotářské experimenty na nelehké, ale vlastní a svobodné cestě. Neklidný autodidakt bez zázemí nakonec z Paříže odplul do ráje i pekla – váben nezávislostí uměleckou, duchovní i lidskou…
A zde, na tichomořských ostrovech, píše si svá poznání: “Svoboda těla by měla existovat, jinak je to odporné otroctví. V Evropě je pohlavní styk dvou lidských bytostí důsledkem lásky; v Oceánii je láska důsledkem kopulace.”
Avšak hrozný pocit méněcennosti, který kolonizační Západ vnutil “přírodním” národům byl zde již zjevný. A tedy Gauguin tvorbou výrazně napomohl tomu, aby byl zahájen očistný proces respektu a uznání.
I v tom daleko přesáhl svou dobu, i když si v mnohých zmatených nejistotách 19. století liboval… Zemřel v pouhých 54 letech, spokojený, naplněný, vysílený a závislý na drogách – ve vyšší rovině tak za ostatní učinil zásadní krok.
Ve svém posledním dopise psaném roku 1903 do Evropy mnohé z toho tušil: “V umění jsme právě prošli kvůli fyzice, chemii a přírodním vědám dlouhým obdobím úchylek. Umělci ztratili veškeré své divošství, všechny své instinkty, člověk může říci svou představivost, a proto se vydávali po kterékoli stezce, jen aby našli tvořivé prvky, protože neměli sílu, aby je nalezli v sobě; výsledkem bylo, že jednali jen jako nedisciplinovaný dav, a když byli sami, měli strach, cítili se ztraceni.
Proto nelze samotu doporučovat každému, neboť člověk musí být silný, aby ji unesl a dokázal jednat sám. Vše, čemu jsem se naučil od jiných, mi jen stálo v cestě. Mohu tak říci: nikdo mě nic nenaučil. Na druhé straně je pravda, že toho znám tak málo! Ale dávám přednost tomu málu, které je mým vlastním výtvorem. A kdoví, zda se toto málo, až bude dáno k dispozici ostatním, nestane něčím velkým…?”
A závěrem Paul Gauguin píše: “Jest pravda, že naopak utrpení vybrousí vašeho génia. A přece ho není třeba mnoho: je-li ho mnoho, zabije vás. S trochou pýchy jsem posléze měl hodně energie a chtěl jsem, abych chtěl. Což jest pýcha chybou a jest třeba jí rozvíjeti? Myslím, že ano. To jest ještě nejlepší věc pro boj s lidskou bestií, která jest v nás.”
-red-
P. S. Dnes výročí narození: Paul Gauguin (7. 6. 1848 – 8. 5. 1903)
Diskuze k tomuto článku