Je to velká událost: jeden z nejzásadnějších obrazů českého surrealismu se po dlouhých letech vrátil z Paříže do Prahy. Pod názvem Trauma zrození ho v roce 1936 namaloval Jindřich Štýrský. Obraz, který se nyní stal nově součástí výstavy Husa na Kampě, zakoupil bývalý šéf TV Nova a sběratel umění Vladimír Železný ve Francii za zhruba sto miliónů korun (bližší specifikaci o konečné sumě nový majitel specifikovat odmítá). Výstava Husa na Kampě bude k vidění do neděle 15. září, tedy o týden déle, než bylo původně plánováno.
Obraz představuje kompozici z roku 1936 o rozměrech 1 x 2,5 metru s černým pozadím, na němž jsou rozprostřeny různé předměty a fragmenty. Jindřich Štýrský (1899 – 1942) dotyčný obraz vytvořil krátce poté, co prodělal velmi závažnou srdeční nemoc, při které málem zemřel. Jedná se pravděpodobně o jedno z nejambicióznějších malířových děl, které v různých symbolech a odkazech shrnuje jeho dosavadní uměleckou i životní cestu stejně jako hlubinné nevědomí.
Pro malíře mělo toto plátno mimořádný význam: až do své smrti v roce 1942 ho měl pověšené nad svou postelí v pražském bytě, poté jej vlastnila – a nikdy neprodala jeho přítelkyně Toyen. Více o příběhu obrazu se dočtete ZDE.
Štýrského celkem rozměrnou malbu odvezla po autorově předčasné smrti Toyen. Jako součást pozůstalosti po malířce se na začátku osmdesátých let v dražbě dostal do majetku galeristy Jeana-Clauda Binochea, který si dílo oblíbil a stalo se součástí jeho domácích interiérů. Po řadě předběžných jednání se nyní malba konečně stává součástí velmi prestižní a obsáhlé sbírky Vladimíra Železného, který se zaměřuje na českou modernu a šedesátá léta 20. století.
Obraz se svou tržní cenou řadí k těm nejznámějším: první příčku dosud drží malba s názvem Tryskání II od Františka Kupky, který se prodal letos v dubnu za 126, 5 milionů korun.
Museum Kampa na doplnění významného exponátu reaguje doplňujícími informacemi: Do výstavy Husa na Kampě, která představuje výběr ze sbírky Vladimíra Železného, nově přibyl obraz Jindřicha Štyrského Trauma zrození z roku 1936. Jedná se nejen o malířovo největší dílo, ale patrně i o nejvýznamnější obraz českého surrealismu. Po Štyrského předčasné smrti obraz zdědila malířka Toyen, která si jej odvezla do Francie. Z její pozůstalosti malbu získal pařížský sběratel a galerista Jean-Claude Binoche. Od něj obraz nyní zakoupil Vladimír Železný. Obraz i celou výstavu bude možné v Museu Kampa navštívit do neděle 15. září, tedy o týden déle, než bylo původně plánováno. „Jde o jedno z nejvýznamnějších děl českého moderního umění vůbec, což ostatně potvrzuje i jeho zařazení na letošní putovní výstavu Imagine! 100 let mezinárodního surrealismu, která začala v Bruselu a následně bude k vidění v Paříži, Hamburku, Madridu a Filadelfii,“ vysvětluje Vladimír Železný. „Už když jsme výstavu Husa na Kampě v červnu otevírali, počítali jsme s možností, že obraz do výstavy doplníme a mám velkou radost, že se to nakonec skutečně podařilo. Pan Binoche si byl moc dobře vědom, o jak významné dílo se jedná. S prodejem souhlasil i díky tomu, že jsme mu mohli ukázat katalog aktuální výstavy, kde viděl, v jak vybrané společnosti se obraz v naší sbírce ocitne.“ Výstava Husa na Kampě se koná u příležitosti 25. výročí založení Galerie Zlatá husa, která o sbírku Vladimíra Železného pečuje. Na dvou patrech Musea Kampa je k vidění 75 děl od předních osobností českého moderního umění, od Františka Kupky, Emila Filly, Jana Zrzavého až po Mikuláše Medka. Od půlky června do půlky srpna ji vidělo již téměř 20 tisíc lidí.
O Štyrského obraze se loni v českých médiích hojně psalo v souvislosti s prosincovou aukcí v Paříži, na které byl nabízen. Ačkoliv cena v dražbě vystoupala v přepočtu na více než 92 milionů korun, prodávající dílo z aukce na poslední chvíli stáhnul. Předaukční odhad počítal s cenou 85 až 125 milionů korun bez aukční provize. Cenu, za kterou byl obraz nyní prodán privátně, nechtěla ani jedna ze stran komentovat. „Není to nejdražší obraz na výstavě, ale to jen proto, že některá významná díla jsem před dvaceti lety koupil za výrazně nižší ceny, než kolik by stála dnes,“ dodává Vladimír Železný.
Museum Kampa si v neděli 8. září připomene nedožité 105. narozeniny své zakladatelky Medy Mládkové. V rámci oslav se odpoledne mimo jiné uskuteční debata s Vladimírem Železným o jeho sbírce. Jen do neděle 8. září je také možné navštívit druhou aktuální výstavu Musea Kampa, přehlídku monumentálních obrazů jednatřicetiletého malíře Vojtěcha Kováříka, který je jedním z mezinárodně nejúspěšnějších českých umělců současnosti.
Výstava: Husa na Kampě, sbírka Vladimíra Železného, kurátor: Jan Skřivánek, Museum Kampa Praha, do 15. září 2024
Diskuze k tomuto článku