Philadelphia Museum of Art, Asociace Marcel Duchamp a Centre Pompidou spojily své archivy a vytvořily jedinečný a veřejnosti přístupný projekt. Tři instituce se spojily, aby spustily novou digitální platformu, která nabízí bezprecedentní a bezplatný přístup do světa umělce Marcela Duchampa.
Portál obsahuje asi 18 000 digitalizovaných dokumentů a téměř 50 000 fotografií týkajících se Duchampa. Většina zveřejněného materiálu byla dotčena umělcovou vlastní rukou, některé předměty pocházejí od umělcových přátel či kolegů stejně jako sběratelů či správců muzeí.
Duchampův výzkumný portál, jak se produkt nazývá, je výsledkem sedmileté spolupráce významných institucí. Pro tento projekt byl duchampovský archiv každé zúčastněné instituce digitalizován a systematicky uspořádán do jediné databáze. Jejím cílem je vykreslit úplný obraz umělcova života ve Francii a USA.
Mezi nabídkou, kterou si nyní můžete prohlédnout online, patří kresby, mapy, stereoskopické diapozitivy, rodinné fotografie a výstavní katalogy. Jsou zde ale také vánoční přání psaná Duchampovou ženou Alexinou a dopisy, které mu napsali kolegové umělci Constantin Brâncuși a André Breton. Archiv je skutečně obsáhlý – dokonce například obsahuje i Duchampovy pasové fotografie. Pro obdivovatele či badatele je to skutečný ráj.
Ve skutečnosti je to rozlehlá, osobitá otevřená sbírka, která se hodí k umělci, jehož vlastní dílo by mohlo být popsáno stejnými přídavnými jmény… Tedy „definitivně nedokončená,“ stejně jako jeho Velké sklo ve Filadelfském muzeu umění. „Duchampův výzkumný portál odráží umělcovy mezikontinentální cesty, život, přátelství, umělecká díla, milostné aféry a šachové hry,” uvedl Antoine Monnier, šéf asociace Marcel Duchamp.
“Doufáme, že díky globálnímu zpřístupnění těchto archivů,” zdůrazňuje Monnier, “bude myšlenka svobody Marcela Duchampa inspirovat návštěvníky tohoto místa…“
“Není pochyb o tom, že Duchamp, umělec, kterého Jean Clair nazval ‘velkým fiktivním’, by byl potěšen, kdyby se ocitl ve virtuálním světě vytvořeném přáteli,” dodal Xavier Rey, ředitel Musée national d’art moderne v Centre Pompidou.
Kurátor PMA Matthew Affron povzbuzuje uživatele, aby “poskakovali” po portálu a experimentovali s vyhledáváním klíčových slov. Archiv umožňuje uživatelům přístup k “neuvěřitelnému množství vrstev o životě a spojení s jinými lidmi, které Duchamp, měl.“
P.S. Výjimečná kniha (i v rámci mezinárodní produkce) je Jindřich Chalupecký: Úděl umělce – Duchampovské meditace, která u nás vyšla v roce 1998. Mimořádný počin!
-red-
Diskuze k tomuto článku