Ostravská vizuální umělkyně, která si říká Dita Pepe, je mimořádným fenoménem na zdejší umělecké scéně. Známá je především svými fotografickými cykly, na kterých se sama objevuje v aranžovaných snímcích v „přestrojení“. To se děje v duchu vždy určité atmosféry (mimikry) a sociální povahy zobrazovaných lidí. Stává fotografkou, inscenátorkou i modelkou v jedné osobě – empatickou pozorovatelkou výjevů všedních dní, které se však čímsi přeci jen vymykají pouhému dokumentárnímu počínání.
Autorka stojí také za několika knižními počiny zpravidla s ženskými tématy. Nejnovější z této řady je publikace s názvem Hranice lásky, která vyšla v nakladatelství wo-men Barbory Borovanové. Obsahem i vzhledem je to kniha pozoruhodná. Jedná se o mimořádný počin (nominovaný na cenu Magnesia Litera) krásný i obsažný a aktuální a snad i nadčasový.
Kniha Hranice lásky je fotograficko-literárním dílem mezinárodně uznávané české fotografky Dity Pepe, která ve třinácti kapitolách zkoumá hranice lásky, trauma jako motivaci k tvorbě a fotografii jako terapii. Dita v chystané „dvoukilové“ publikaci, která je zároveň kreativní částí jejího doktorátu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kombinuje umělecký přístup a vědecký výzkum.
Na publikaci spolupracovala s řadou zajímavých vědeckých a uměleckých osobností, ale i lidmi, kteří téma analyzovali z čistě osobní perspektivy a zkušeností.
Kniha vychází v malém limitovaném nákladu, do prodeje jde pouze 500 kusů knihy – každý je číslovaný a podepsaný, nikdo předem neví, jaké číslo získá. Ve třech knihách je navíc ukryta originální fotografie Dity Pepe. Kniha je dvojjazyčná – hlavní publikace je v češtině, druhá kniha obsahuje anglický překlad.
Kniha obsahuje vedle fotografií desítky textů v řadě podob – rozhovory, reportáže, osobní deníky, dopisy, povídky, eseje, pasáže přednášek i odborné texty, kterými Dita ve spolupráci s přizvanými osobnostmi nahlíží různé podoby lásky. Ty prokládá svou fotografickou prací – autoportréty, archivními rodinnými fotografiemi, stylizovanými portréty, fotokolážemi, dokumentární fotografií, zátišími… Pro fotografickou část knihy je typické až obsesivní ohledávání a opakování stejných formálních i obsahových motivů pro posílení pocitu řádu a jistoty, které by sama autorka chtěla ve svém životě mít.
Hranice lásky obsahují třináct kapitol:
1. O lásce mateřské
2. O lásce a panenkách
3. O lásce a smrti
4. O lásce k sobě samé
5. O lásce zvířecí
6. O lásce čisté
7. O lásce polyamorické
8. O přátelství a taky lásce k práci
9. O zamilovanosti a jejím vlivu na tvorbu
10. O lásce otcovské
11. O lásce pedofilní
12. O lásce pohledem vědy
13. Ještě se zamilovat
Dita se skrze Hranice lásky snaží představit různé podoby lásky. Cílem knihy je podnítit jiné přemýšlení, vnímání a prožívání lásky, nasnítit, jak se vyrovnávat s různými traumaty – nejen s láskou spojenými. Cestou léčby traumatu Dity se stala fotografie. Publikace je velmi osobní a otevřená – na rovině fotografií i textu. Knihou celou dobu zní Ditin hlas, která je průvodcem po jednotlivých kapitolách.
Publikace vychází v malém nákladu v česko-anglické verzi, a to ve spolupráci nakladatelství wo-men a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Komu se bude kniha líbit?
Těm, koho zajímá proces tvorby jako forma (auto)terapie. Těm, kdo chtějí ohledávat různé podoby lásky. Těm, koho zajímají mnohdy opomíjená témata. Těm, koho zaujaly předchozí publikace nakladatelství wo-men jako Intimita, Měj ráda sama sebe a Self-portraits. Těm, kdo mají rádi fotografické knihy. Těm, kdo si doma utvářejí udržitelnou a umělecky hodnotnou knihovnu. Těm, kdo mají rádi kvalitně zpracované knihy v hezké grafické podobě.
Na knize spolupracují:
Fotografka Dita Pepe spolupracovala na knize s přední osobností polské a evropské fotografie Rafałem Milachem a literární dokumentaristkou a nakladatelkou Barborou Baronovou. Grafickou podobu knize dal Štěpán Malovec.
Texty, rozhovory, myšlenkami do knihy dále přispěli/y mimo jiné: socioložka Lucie Jarkovská z Duo docentek, spisovatelka Jana Poncarová a spisovatel Aleš Palán, ředitelka perinatálního hospicu Alena Peremská, sociolog Martin Fafejta, profesor biologie a etolog Daniel Frynta, socioložka Zuzana Kolarzová, lékař Petr Helbich, básnířka a teoložka Magdalena Šipka, hudební teoretik Jiří Zahrádka, neurolog Ivan Rektor, psycholožka Alice Prokopová, fotografka Nina Mann a mnozí/mnohé další.
-red-
foto: Dita Pepe a archiv
Diskuze k tomuto článku