Deset let v čele Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Karina Kottová se loučí
Společnost Jindřicha Chalupeckého (SJCh) má od dubna novou ředitelku, Terezu Jindrovou, která nahradila Karinu Kottovou, jež stála v čele této umělecké organizace deset let. Pod jejím vedením se Společnost stala platformou pro tuzemské současné umění a jeho souvislosti v mezinárodním prostředí. Kromě organizace předního českého ocenění pro začínající umělkyně a umělce se Společnost zabývá také oživováním odkazu Jindřicha Chalupeckého, pořádá tematické kurátorské projekty, intervence současného umění mimo galerijní prostory a věnuje se publikační činnosti. „Jsem vděčná za uplynulou dekádu se Společností Jindřicha Chalupeckého, během které se nám podařilo proměnit tuto instituci v platformu pro současné umění s širokou mezinárodní působností. Ruku v ruce s vývojem nejen na umělecké scéně, ale také ve společnosti se změnila i samotná Cena Jindřicha Chalupeckého a současně se nám podařilo prezentovat další výstavy, programy pro veřejnost, edukační a publikační projekty u nás i v zahraničí. Především jsme ale vytvořili úzce spolupracující kolektiv a navázali dlouhodobé vztahy s celou řadou jednotlivců i institucí, s nimiž jsme iniciovali projekty, na kterých nám skutečně záleží a které, jak věříme, mají potenciál měnit “svět, v němž žijeme” – jak praví název slavného Chalupeckého eseje – aspoň trochu k lepšímu,“ říká Karina Kottová
Více než 60 výstav, třetina z nich v zahraničí
Během deseti let vedení Kariny Kottové uvedla Společnost Jindřicha Chalupeckého více než 60 skupinových i samostatných výstav, z toho třetinu v zahraničí. Navázala partnerství s řadou prestižních institucí a své projekty prezentovala kromě předních tuzemských institucí (např. Národní galerie Praha, Moravská galerie v Brně, PLATO Ostrava nebo Galerie hlavního města Prahy) i v uměleckých centrech a veřejných institucích v Berlíně, Varšavě, Helsinkách, Washingtonu D.C., New Yorku a dalších lokalitách. Kromě toho organizace otevřela třicet šest výstav z cyklu Intervence a nespočet debat, pop-upů, inkluzivních projektů a dalších programů pro veřejnost.
Cena Jindřicha Chalupeckého jako inspirativní formát
Za dobu působení Kottové prošla významnými změnami také Cena Jindřicha Chalupeckého. Mezinárodní porota v současnosti vybírá trojici laureátek a laureátů bez věkového limitu, ale s přihlédnutím k fázi kariéry. Cena je nadále určena pro začínající a etablující se umělkyně a umělce. Kromě společné výstavy v prestižní tuzemské instituci čeká laureátstvo mimo jiné podpora vzniku nového díla, celoroční stipendium a mezinárodní networking. Jako zahraniční hostky a hosté Ceny byly v uplynulých letech prezentovány renomované umělkyně a umělci – například Jonas Staal, Tai Shani, nebo Alexandra Pirici. Aktuální formát Ceny inspiruje diskusi o podobných proměnách uměleckých ocenění v mezinárodním kontextu.
Kurátorský kolektiv, finanční zajištění a mezinárodní institucionální platforma
Během působení Kottové v SJCh vznikl dlouhodobě spolupracující kurátorsko-produkční kolektiv. Tým se rozšířil ze dvou na současných devět spolupracovnic*íků a pod jejím vedením se zvýšil roční rozpočet z původních přibližně dvou milionů korun na loňských dvanáct. Kottová rámci svého působení v SJCh také iniciovala a nyní vede mezinárodní platformu nazvanou Islands of Kinship: A Collective Manual for Sustainable and Inclusive Art Institutions, která na první dva roky své činnosti získala pro šest participujících institucí (kromě SJCH se jedná o důležitá umělecká centra a platformy z Německa, Makedonie, Finska, Nizozemí Slovenska a Lotyšska) financování z programu Kreativní Evropa. Platforma se věnuje udržitelné a inkluzivní institucionální praxi a iniciuje řadu inovací, jako například vznik pozic Koordinátorek*ů pro inkluzi a udržitelnost v zapojených organizacích.
Karina Kottová bude po odchodu z funkce ředitelky SJCh nadále působit ve správní radě a vést projekt Islands of Kinship.
__________________________________________________________________________
Společnost Jindřicha Chalupeckého je platforma pro české porevoluční a současné umění v mezinárodním kontextu. Ve spolupráci s řadou partnerských institucí v České republice i zahraničí organizuje výstavy, programy pro veřejnost, rezidence pro umělce*umělkyně, edukační a publikační projekty. Od roku 1990 Společnost organizuje Cenu Jindřicha Chalupeckého.
Dekáda SJCh v číslech 121 událostí, z toho:
41 výstav v tuzemsku a zahraničí 36 výstav z cyklu Intervence 25 debat v rámci Café Chalupecký 10 výstav Ceny Jindřicha Chalupeckého 9 samostatných výstav zahraničních hostek a hostů Ceny Jindřicha Chalupeckého a 33 laureátů a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého 10 katalogů k Ceně Jindřicha Chalupeckého 8 odborných publikací.
-red-
foto: SJCH / Adam Hencze
Diskuze k tomuto článku