Už je to tady! Ano, po téměř 100 letech vyšla ve skvělém českém překladu objemná kniha Tajné nauky všech věků z roku 1928. Tento dnes již legendární spis, jejímž autorem je Manly Palmer Hall, je základním spisem pro všechny zájemce o duchovní i kulturní proudy, esoteriku či hermetismus. V jednotlivých kapitolách přibližuje čtenáři dobrodružné objevování zapomenuté, avšak kdesi přítomné moudrosti. Tato suma má své prameny u starověkých filozofů, mystiků a hledačů, které se linou stále obohacovány napříč věky a různými kulturami. Souvislosti nemusí být vždy zřetelné, avšak přesto vzájemně vytvářejí živiny „tajných dějin světa.“
Takový duchovní odkaz je v knize obsažen s až geniální schopností zachytit nebývalé množství poznatků. Podtitul knihy to naznačuje: Encyklopedický přehled zednářské, hermetické, kabalistické a rosenkruciánské symbolické filozofie neboli interpretace tajných nauk skrytých v rituálech, alegoriích a mystériích všech věků.
Během své 70leté kariéry Hall přednesl tisíce přednášek, z toho dvě v zaplněné Carnegie Hall (1942: “Tajný osud Ameriky a 1945: “Platónovo proroctví celosvětové demokracie“) a publikoval více než 150 svazků. Opus magnum hermetického filosofa – tehdy velmi mladého Manlyho P. Halla z roku 1928 – patří dodnes k nejlepším a nejvyhledávanějším publikacím z oblasti esoterické literatury.
Při pozorném čtení jeho nejznámějšího díla („velké knihy“) nacházíme řadu faktů či informací – a také poučených (zasvěcených) popisů. Je to stále vzrušující čtení, které jde do hloubky. Liší se tedy od většinové okolní produkce tzv. duchovní literatury s všemožnými (povrchními) návody. Nacházíme zde skutečné prameny – a ty jsou stále vesměs platné, vycházející dnes více na povrch. Vývoj poznání a potřeby (intuitivní či intelektuální) se dává do pohybu. Mohli bychom konstatovat v rámci jungovské synchronicity (nenáhody), že se kniha zjevuje – dostává do rukou českým čtenářům v pravý čas.
Vedle „situace světa“ máme co dočinění rovněž s astrologickou konstelací příznivou pro změny a duchovní změnu kurzu. Vždyť jsme účastníky nastupujícího věku Vodnáře. A ten upřednostňuje změnu, svobodomyslnost, intuici a návrat zvenku do vnitřních osobních světů. Také prý urychluje „opouštění starých tvrdých hodnot“ zarytých materialistů (což je jistě umocňováno nynější pandemií). Nynějšek je výzva (varování) nastolující otázku: Zvládneme existovat jinak než doposud? Vodnář odpovídá kladně, má však své podmínky: Je potřeba obohacovat se především vnitřně!
„Pozorný čtenář sledující nejnovější poznatky přírodních věd (zejména antropologie, kosmologie či kvantové fyziky) bude při čtení Hallovy knihy překvapen, jak se kdysi zdůrazňovaná propast mezi přírodními vědami a esoterními naukami zmenšuje: Novodobé vědy se přibližují myšlenkám starověkých filozofů a ´tajných nauk´ a staré dobré víno lidského ducha se přelévá do nádob současné vědecké terminologie,“ píše v úvodu Hallovy knihy uznávaný Milan Nakonečný.
Dosud mohl „pozorný čtenář“ poznávat duchovní odkazy rozprostřené v rozličných knihách, ale spíše zaměřených na určitý díl celé skládačky. Jmenujme například: spisy Jungovy, Steinerovy, Yatesové nebo Grofovy, interpretace díla „Madame“ Blavatské či studie osobností ze současného transpersonálního okruhu. Máme zde také (vesměs rozebrané) knihy Osvícení (Karl R.H. Frick), Kosmické rozhovory (Stephen Martin), Spiritismus (Jaromír Kozák), Encyklopedie mystiky vydané Argem, Meditaci nad tarotem, Gnose (Jaroslav Matoušek), Tajné společnosti (René Alleau), Dějiny hermetismu (Florián Ebeling), Symbolismus lidského těla (Ammick de Souzenelle) a mnoho dalších specialit včetně novinek z černé magie (Crowley).
Jedna z této řady knih se však k Hallově Tajné nauce všech věků z nakladatelství Trigon vztahuje více a osobněji. Tou je Rosenkruciánská kosmologie od Maxe Heindela (Dobra, 2011). V letech 1907 – 08 byl tento učenec mezi bratry růžového kříže, aby veřejně vydal „učení západní moudrosti“ a pomohl tak připravit lidstvo na „nadcházející věk univerzálního bratrství.“ Že se lidstvo „nebratřilo“ ukazuje hned následná první světová válka, avšak vzniklo epochální dílo, které se stalo snad nejdůležitější učebnicí okultismu v západním světě (v umění byl tímto učením ovlivněn například Yves Klein).
Zevrubně nastíněná koncepce byla založena na procesu (vývoji) lidské rasy. „Jakmile jeden svět doslouží svému účelu, Bůh ukončí jeho existenci… a v 7 periodách jde ke svému cíli…“. (Podobně jako Theilhard de Chardin). Hybateli (šiřiteli) takových rosenkruciánských idejí prý byli: Paracelsus, Komenský, Bacon, bližní se jevili: Jakub Bőhm nebo Shakespeare či Bruno…
Max Heindel měl značný vliv na Manly Palmer Halla (1901 – 1990), filozofa a náboženského myslitele, výtečného řečníka, který v době své veřejné slávy přitahoval široké i početné obecenstvo. Heindelovo dílo – zvláště pak jeho vdova vstoupily do Hallova života velmi výrazně. Od této ženy si osvojil základy astrologie a pomáhala mu rozvíjet spisovatelský talent, seznamovala jej s prameny. Hall: autor „velké knihy“ – jak bývá označován, se narodil v Kanadě a působil v Kalifornii, kde s matkou sdílel její zaujetí pro esoteriku. Začal se zajímat o okultismus, byl obdařen vynikající pamětí a mimořádnou inteligencí a rychle směřoval k přednáškové a spisovatelské dráze charismatické osobnosti. Cesta k pravému prameni vedla přes poznání „velké inspirátorky“ Madame Blavatské a její teosofii.
Hall se stával řečníkem, prorokem a zvěstovatelem a od roku 1954 rovněž svobodným zednářem, obdivovatelem Heindelovým, mladým pastorem a svéráznou postavou kalifornské duchovní scény. Držel si však odstup od samozvaných mesiášů. O to více začal uvažovat o sepsání solidního syntetického díla, které by mysterijní a náboženské nauky minulosti rehabilitovalo a zpřístupnilo současnému člověku. Mladý androgynně vyhlížející zasvěcenec mohl díky podporovatelům cestovat po světě a sbírat materiály. (Na počátku dvacátých let začaly Carolyn Lloydová a její dcera Estelle – členové rodiny, která ovládala cenné ropné pole v Kalifornii – začala “posílat značnou část svých příjmů z ropy Hallovi”, který použil peníze na cestování a získání významné osobní knihovny starověké literatury. Hallova “první cesta kolem světa za studiem životů, zvyků a náboženství zemí v Asii a Evropě”, která začala 5. prosince 1923, byla zaplacena dary Carolyn Lloydové a jejího sboru. Během počátku třicátých let “Hall cestoval do Francie a Anglie, kde získal svou nejrozsáhlejší sbírku vzácných knih a rukopisů v alchymii a esoterických polích od londýnského dražitele Sotheby & Company.” Prostřednictvím agenta, kvůli nevalným ekonomickým podmínkám té doby, byl Hall schopen koupit značný počet vzácných knih a rukopisů za rozumné ceny. První vydání „velké knihy“ z roku 1928 stálo 150 000 dolarů. Když Caroline Lloydová v roce 1946 zemřela, odkázala Hallovi dům, 15 000 dolarů v hotovosti a zhruba 10 000 dolarů ročního příjmu svého majetku z akcií největších ropných společností na světě po dobu 38 let).
Hal se z první a pro knihu zásadní cesty vrátil se v únoru 1924 s množstvím fotografií a poznatků (na 600 zdrojů). Ještě více přednášel a rodila se „velká kniha“. Bylo mu pouhých 28 let.
Výsledný spis se stal senzací, dočkal se řady vydání a uznání (v roce 1981 obdržel Hall čestný doktorát Univerzity Johna F. Kenedyho). Navazoval přátelství s tehdejšími osobnostmi – například filozofem Paulem Bruntonem, Charlesi Bukowskému šel dokonce za svědka. Po válce se stal nedílnou součástí vzkvétající alternativní scény v medicíně a předvídal řadu historických událostí. Hall byl rozporuplnou či diskutovanou osobností, pro mnohé upadal v zapomnění nebo se navracel do kruhů zasvěcených. V srpnu 1990 za nevyjasněných okolností zemřel ve věku 89 let.
Roku 2002 se posmrtně konečně splnil Hallův dávný sen: podařilo se založit „Univerzitu filozofických studií“ (má ve znaků oblíbený učencův symbol – fénixe), na které je možné absolvovat magisterský program „studia vědomí“. (Sám v roce 1934 Hall založil v Los Angeles neziskovou společnost Philosophical Research Society).
V doslovu „velké knihy“ také dočteme: „Kniha Tajné nauky všech věků není dílem neomylného či bezchybného zasvěcence, který v praxi rozluštil hádanku lidského života. Nejde o božské zjevení, třebaže se jedná o dílo v některých ohledech vpravdě prorocké. V rámci svého žánru jde však o knihu velice kvalitní, nesmírně obohacující a podnětnou. Student okultismu, který bude knihu číst v souladu se záměrem autora, najde nevyčerpatelný zdroj inspirace, informací i podnětů k dalšímu studiu. Zájemce o dějiny idejí v ní nalezne pozoruhodný doklad o určité formě neobyčejně vlivného, třebaže v rámci dnešního akademického bádání opomíjeného přístupu k dějinám náboženské symboliky a také zdařilou, kongeniální syntézu významných, ale často opomíjených děl moderního okultismu nebo s ním souvisejících… je to dílo uhrančivé, sugestivní a vzhledem k okolnostem vzniku takřka neuvěřitelné.“
P.S. Obsah: Starověká mystéria a tajné společnosti; Atlantis a bohové starověku; Život a nauky Thotha Herma Trismegista; Zasvěcení pyramidy; Isis, Panna světa; Slunce, univerzální božstvo; Zvěrokruh a znamení zvěrokruhu; Bembínská deska bohyně Isis; Starověké divy; Pýthagorův život a jeho filosofie; Pýthagorejská matematika; Symbolismus lidského těla; Legenda o Chíramovi; Pýthagorejská teorie hudby a barev; Ryby, hmyz, zvířata, plazi a ptáci; Květiny, rostliny, ovoce a stromy; Kameny, kovy a drahokamy; Ceremoniální magie a čarodějnictví; Živly a jejich obyvatelé; Hermetická farmakologie, chemie a léčba; Kabala, tajná nauka Izraele; Základy kabalistické kosmogonie; Sefirotický strom; Kabalistické klíče k stvoření člověka; Analýza tarotových karet; Svatostánek v poušti; Bratrstvo růžového kříže; Rosekruciánské nauky a zásady; Patnáct rosekruciánských a kabalistických tabulí; Alchymie a její zástupci; Teorie a praxe alchymie; Claudius de Dominico Celentano Vallis Novi a jeho hermetické a alchymické obrazy; Chymická svatba; Bacon, Shakspere a rosekruciáni; Kryptogram jako prvek symbolické filosofie; Symbolismus svobodného zednářství; Mystické křesťanství; Kříž a ukřižování; Mystérium Apokalypsy; Víra islámu; Symbolismus amerických Indiánů; Mystéria a jejich vyslanci.
Více ZDE.
Radan Wagner
Diskuze k tomuto článku